Crocus satıvus l. (əkin zəfəranı) bitkisinin bəzi farmakoqnostik tədqiqi
Crocus sati̇vus l. (kültür safran'i) bi̇tki̇si̇ üzeri̇nde bazi farmakognozi̇k araştirmalar
- Tez No: 746329
- Danışmanlar: PROF. DR. CAVANŞİR İSAYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2010
- Dil: Azerice
- Üniversite: Azerbaycan Tıp Üniversitesi
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmakognozi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Tıbbi bitkilerin biyolojik etki spektrumu, içeriklerinde bulunan farklı yapıya sahip ve farklı gruplara ait etken maddelere bağlıdır. Son yıllarda bitkisel kaynaklı yeni hammadde kaynaklarının araştırılması ve bunlara dayalı ilaçgeliştirilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu bakımdan Iridaceae familyasına ait bitkiler Azerbaycan Florasında önemli rol oynamaktadır. Bu bitkilerden birisi de Crocus sativus'tur (Kültür Safranıdır). Bu familyaya ait tıbbi bitkiler birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Literatür taraması sonucunda genellikle bitkinin çiçeklerinin incelendiği ve tıbbi olarak kullanıldığı görülmektedir. Bitkinin yapraklarının fitokimyasal analizi ve tıbbi kullanımı hakkında ise herhangi bir literatür verisi bulunamamıştır. Yukarıda belirtilenleri dikkate alarak Azerbaycan'da yetiştirilen safran bitkisi üzerinde bazı farmakognostik araştırmaların yapılması uygun görülmüştür. Çalışmanın amacı Crocus sativus L. yapraklarının fitokimyasal olarak incelemek, morfo-anatomik yapı ve farklı teşhis özelliklerini belirlemek ve bitkinin eczacılıkta kullanımını araştırmaktır. Crocus sativus L.'nin yapraklarından flavonoitler elde edilmiş ve kersetin drogun içerisindeki ana bileşen olarak belirlenmiştir. Crocus sativus L. bitkisinin yapraklarında flavonoitlerin miktarı spektrofotometrik yolla belirlenmiştir. Crocus sativus L.'nin yapraklarının lipit içeriği incelenmiş ve yüksek miktarda bulunan yağ asitleri belirlenmiştir. Crocus sativus L. bitkisinin yapraklarında flavonoitlerin toplanma dinamiği incelenmiştir. Crocus sativus L. bitkisinin yapraklarının farklı morfo-anatomik özellikleri belirlenmiştir. Crocus sativus L.'nin yaprakları flavanoitlerin elde edilmesi için zengin hammadde kaynağı olabilir ve elde edilen flavonoitler ilaç geliştirilmesinde kullanılabilir. Crocus sativus L. bitkisinin yapraklarının morfo-anatomik yapısında belirlenen farklı teşhis özellikleri bitkinin teşhisine olanak sağlar.
Özet (Çeviri)
The biological action spectrum of medicinal plants depends on the active ingredients of different structures and groups in their contents. In recent years, it is of great importance to research new raw material sources of herbal origin and to develop drugs based on them. In this respect, plants belonging to the Iridaceae family play an important role in the Flora of Azerbaijan. One of these plants is Crocus sativus (Cultural Saffron). Medicinal plants belonging to this family are used in the treatment of many diseases. As a result of the literature review, it is seen that the flowers of the plant are generally examined and used medicinally. There is no literature data on the phytochemical analysis and medicinal use of the leaves of the plant. Considering the above, it was deemed appropriate to conduct some pharmacognostic studies on the saffron plant grown in Azerbaijan. The aim of the study is to examine the leaves of Crocus sativus L. phytochemically, to determine the morpho-anatomical structure and different diagnostic features, and to investigate the use of the plant in pharmacy. Flavonoids were obtained from the leaves of Crocus sativus L. and quercetin was determined as the main component in the drug. The amount of flavonoids in the leaves of the Crocus sativus L. plant was determined spectrophotometrically. The lipid content of the leaves of Crocus sativus L. was examined and the high amount of fatty acids were determined. Aggregation dynamics of flavonoids in the leaves of Crocus sativus L. plant was investigated. Different morpho-anatomical features of the leaves of Crocus sativus L. plant were determined. The leaves of Crocus sativus L. can be a rich source of raw materials for the production of flavonoids, and the obtained flavonoids can be used in drug development. Different diagnostic features determined in the morpho-anatomical structure of the leaves of the Crocus sativus L. plant allow the identification of the plant.