Evaluation of chemerin and salusin beta in prediabetic and newly diagnosed T2DM
Prediyabetik ve yeni tani konmuş T2DMDE chemerin ve salusin betanin değerlendirimesi
  1. Tez No: 746341
  2. Yazar: MUSTAFA JAWAD KADHIM LUHAIBI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, PROF. DR. MOHAMMED IMRAN HAMZAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Diyabet ile ilgili yapılan son araştırmalar inflamatuar bir hastalıktır. chemerin'in kemo-çekici işlevi ve obezitede yağ dokusunun kronik iltihaplanmasında son keşif makrofajları. salusinβ'nin vasküler inflamasyondaki rolü ve endotel hasarı yoluyla diyabetle bağlantısı. araştırma hedefleri, yeni teşhis edilen T2DM, pre-DM ve kontrol gruplarında chemerin ve salusinβ'nin dış faktörler ve çeşitli biyokimyasal değişkenlerle bağlantısını incelemektedir. 2021-2022'de 120 Iraklı üç gruba ayrıldı (40 prediyabetli 20 erkek 20 kadın, 40 yeni T2DM, 20 erkek 20 kadın, 40 sağlıklı denek kontrol grubu olarak 20 erkek 20 kadın). ELISA yoluyla chemerin ve salusinβ.
Özet (Çeviri)
Recent studies have related to diabetes is an inflammatory illness. In obesity, chemerin is a chemoattractant that has recently been linked to the detection of macrophages in the fat tissues. The role of salusinβ in vascular inflammation and its link to diabetes through endothelial damage. research goals study the connection of chemerin and salusinβ with external factors and several biochemical variables in newly diagnosed T2DM, pre-DM and control groups. In 2021-2022, 120 Iraqis were placed into three groups (40 with prediabetes 20 male 20 female, 40 newly T2DM, 20 male 20 female, 40 healthy subjects as control group 20 male 20 female). chemerin and salusinβ via ELISA.