Sporcu ekseninde koronavirüs kaygı düzeyi: Karma yöntem çalışması
A mixed method study: The anxiety level of atthlet's community due to coronavirus
- Tez No: 746364
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Koronavirüse (Covid-19) yakalanma kaygısının güreş branşındaki sporcular üzerinde oluşturduğu kaygı düzeyinin belirlenmesini amaçlayan bu araştırmada karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezlerinde bulunan 170 sporcu oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini 22'si kadın, 99'u erkek toplam 121 sporcu oluşturmaktadır. Araştırmada“Sporcuların Yeni Tip Koronavirüse (Covid-19) Yakalanma Kaygısı Ölçeği (SYTKYKÖ)”, yarı yapılandırılmış görüşme formu ve demografik bilgi formu kullanılmıştır. Verilerin normal dağılıp dağılmadığı kontrol edilmiştir. Parametrik/parametrik olmayan testlerin kullanılacağını belirlemek için Levene's homojenlik testi uygulanmış, bu testin sonucuna göre normal dağılım gösteren verilerde parametrik testlerden bağımsız örneklem t-testi; normal dağılıma sahip olmayanlarda ise parametrik olmayan testlerden Mann-Whitney U ve Kruskal Wallis testi uygulanmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda elde edilen veriler içerik analiz yöntemi kullanılarak analiz edilmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study mixed method was used. The aim is to determine the level of anxiety caused by the anxiety of catching coronavirus on the athletes in the wrestling branch. 170 athletes in the Turkish Olympic Preparation Centers constitute the universe of the research. The samples of the research consist of 121 athletes. 22 of them are female and 99 are male. In the research, 'The Anxiety Scale of Athletes Catching New Type of Coronavirus', semi-structured interview form and demographic information form were used. In this study, it was checked whether the data were normally distributed. Levene's homogeneity test was applied to determine whether parametric or non-parametric tests would be used. According to the results of this test independent of parametric tests in data showing normal distribution sample t test ; Mann-Whitney U and Kruskal Wallis tests, which are non-parametric tests, were applied to those who did not have a normal distribution. Using the content analysis method, the qualitative data of the research were analyzed and interpreted.