Ortaokul öğrencilerinin problem kurma özyeterlikleri, problem çözme tutumları ve problem çözmeye yönelik yansıtıcı düşünme becerilerinin incelenmesi
Investigation of secondary school students' problem posing self-efficiency, problem solving attitudes and reflective thinking skills for problem solving
- Tez No: 746388
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ALDAN KARADEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırma ile ortaokul öğrencilerinin matematik dersinde problem kurma özyeterlikleri, matematik problemi çözme tutumları ve problem çözmeye yönelik yansıtıcı düşünme becerilerinin incelenmesi, aralarında anlamlı bir ilişki olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın modeli ilişkisel tarama modeli olup, amaç doğrultusunda belirlenmiş olan alt problemlere yanıt aranmıştır. Araştırmanın katılımcılarını, 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılında Van ili, Muradiye İlçesi'ndeki MEB'e bağlı ortaokullarda öğrenim görmekte olan ve seçkisiz örnekleme yöntemi ile seçilen öğrenciler oluşturmuştur. Örneklem birimi ise küme örnekleme olarak belirlenmiştir. Araştırmada devlet okullarının 5, 6, 7 ve 8. sınıflarında öğrenim görmekte olan 579 öğrenci yer almıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Özgen ve Bayram (2019) tarafından geliştirilen“Problem Kurma Öz Yeterlik Ölçeği”, Çanakçı ve Özdemir (2008) tarafından geliştirilen“Matematik Problemi Çözme Tutumları Ölçeği (MPÇTÖ)”, Kızılkaya ve Aşkar (2009) tarafından geliştirilen“Problem Çözmeye Yönelik Yansıtıcı Düşünme Becerisi Ölçeği”ve araştırmacılar tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen verilerin analizinde SPSS 22 paket programı kullanılmıştır. Elde edilen veriler normal dağılım gösterdiği için parametrik testler kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişki regresyon analizi ile tespit edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre ortaokul öğrencilerinin problem kurma özyeterlikleri, problem çözme tutumlarının“Katılıyorum”düzeyine yakın olduğu ve problem çözmeye yönelik yansıtıcı düşünme becerilerinin“çoğu zaman”düzeyine yakın olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin problem kurma özyeterlikleri, problem çözme tutumları ve problem çözmeye yönelik yansıtıcı düşünme beceriler kız öğrenciler lehine anlamlı fark göstermektedir. Öğrencilerin problem kurma özyeterlikleri öğrenme sürecinde problem kurma alt boyutunda 6. ve 8.sınıflar arasında 6.sınıflar lehine anlamlı fark göstermektedir. Öğrencilerin problem kurma özyeterliği ve problem çözme tutumunun problem kurmaya yönelik yansıtıcı düşünme becerilerinin anlamlı bir yordayıcısı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With this research, it is aimed to examine the problem posing self-efficacy, mathematical problem solving attitudes and reflective thinking skills towards problem solving of secondary school students in mathematics lessons and to determine whether there is a significant relationship between them.The model of the research is the relational screening model and answers were sought for the sub-problems determined in line with the purpose. The participants of the research is consisted of secondary school students studying in the Muradiye District ofVan province, affiliated to the Ministry of National Education in the 2021-2022 academic year and selected by random sampling method. The sampling unit was determined as cluster sampling. At total, 579 students studying in the 5th, 6th, 7th and 8th grades of public schools took part in the research.As data collection tools“Problem Posing Self-Efficacy Scale”developed by Özgen and Bayram (2019),“Mathematics Problem Solving Attitudes Scale (MPSTS)”developed by Çanakçı and Özdemir (2008),“Reflective Thinking Skills Scale for Problem Solving”developed byKızılkaya and Aşkar (2009) and“Personal Information Form”prepared by the researchers were used.SPSS 22 package program was used in the analysis of the data obtained within the scope of the research.Parametric tests were used because the obtained data showed normal distribution. The relationship between the variables was determined by regression analysis.According to the findings, it was determined that the problem posing self-efficacy, problem solving attitudes and reflective thinking skills towards problem solving of secondary school students were above the average value. Students problem posing self-efficacy, problem solving attitudes and reflective thinking skills towards problem solving show a significant difference in favor of female students. Students problem posing self-efficacy in the learning process shows a significant difference between the 6th and 8th grades in the sub-dimension of problem posing in favor of the 6th graders.It has been determined that students' problem posing self-efficacy and problem solving attitude are significant predictors of their reflective thinking skills towards problem posing.