İlk ve orta öğretim çağındaki çocuklarda uzaktan eğitimin kas-iskelet sistemi problemleri üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of distance education on muscle skeleton problems in primary and secondary education individuals
  1. Tez No: 746387
  2. Yazar: FERİDE AKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY TARSUSLU ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
2020 yılı salgın hastalıkları kapsamında değerlendirilen COVİD-19 pandemisi nedeniyle bütün sistemler durağan bir hal almıştır. Hızlı bir adaptasyonla birlikte eğitim-öğretim faaliyetleri uzaktan eğitim kapsamında bilgisayar, televizyon, tablet ve/veya akıllı telefonlar üzerinden gerçekleştirilmiştir. Bu bilgiler dikkate alınarak planlanan çalışmamızda, ilk ve orta öğretim çağındaki çocuklarda uzaktan eğitimin KİSP (Kas İskelet Sistemi Problemleri) üzerindeki etkisinin incelenmesi hedeflenmiştir. Bu çalışma, 7-15 yaş aralığındaki uzaktan eğitim alan toplamda 70 sağlıklı gönüllü birey ile gerçekleştirildi. Katılımcılardan sosyodemografik bilgilerini sorgulayan değerlendirme formunu doldurmaları istendi. Değerlendirme kapsamında, KİSP değerlendirmek için Cornell Kas İskelet Sistemi Anketi (CMDQ), çalışma duruşunu değerlendirmek için Ovako Çalışma Postürü Analiz Sistemi (OWAS), postür analizi için New York Postür Değerlendirme Testi (NYPT) ve çalışma ortamını ergonomik açıdan değerlendirmek için de OSHA Ergonomi Uyum Ölçeği kullanıldı. Çalışmamızda ağrının bölgelere göre dağılımına bakıldığında, en fazla %34,3 oranında (n=24) boyun ağrısının görüldüğü tespit edildi. Bunu takiben, sırasıyla sırt (%32,9, n=23), bel (%28,6, n=20) ve omuz (%15,7, n=11) bölgelerinde olduğu gözlendi. CMDQ risk düzeylerine bakıldığında, katılımcıların en fazla (%30, n=21) ''orta düzey tehlike'' grubunda yer aldığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Due to the COVID-19 pandemic, which is considered within the scope of epidemic diseases of 2020, all systems have become stagnant. With a rapid adaptation, education and training activities were carried out on computers, televisions, tablets and/or smart phones within the scope of distance education. In our study, which was planned considering this information, it was aimed to examine the effect of distance education on MSP (Musculoskeletal System Problems) in primary and secondary school individuals. This work, it was carried out with a total of 70 healthy volunteers between the ages of 7 and 15 who received distance education. Participants were asked to fill out an evaluation form questioning their sociodemographic information. As part of the assessment, the Cornell Musculoskeletal System Questionnaire (CMDQ) was used to assess CISP, the Ovako Working Posture Analysis System (OWAS) to assess working posture, the New York Posture Assessment Test (NYPT) for posture analysis and the OSHA Ergonomics Adaptation Scale to evaluate the work environment from an ergonomic perspective. In our study, when the distribution of pain according to regions was examined, it was determined that neck pain was seen at the highest rate of %34,3 (n=24). Following this, it was observed that the back (%32,9, n=23), waist (%28,6, n=20) and shoulder (%15,7, n=11) regions respectively. When the CMDQ risk levels were examined, it was determined that the participants were mostly in the“moderate danger”group (%30, n=21).