Türkiye'deki sanal müzelerin site özelliklerinin içerik analizi ve söylem analizi kullanılarak değerlendirilmesi
Evaluation of site features of virtual museums in Türkiye using content analysis and discourse analysis
- Tez No: 746475
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ECE KONAKLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Turizm, Museology, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Araştırmada Türkiye'de bulunan sanal müzelerin mevcut durumunun ortaya konulması, devlet müzeleri ve özel müzeler arasındaki farklılıkların ve müze müdürlerinin sanal müzelere yönelik benzer ve farklı düşüncelerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmada nicel ve nitel yöntemlerin bir arada kullanıldığı karma yöntem kullanılmaktadır. Araştırma kapsamında müze ve sanal müze kavramlarına yönelik alanyazın incelenerek sanal müzelerde bulunması beklenen özellikler belirlenmiştir. Bir kategori listesi hazırlanarak belirlenen özelliklerin sanal müzelerde ne düzeyde kullanıldığı incelenerek elde edilen veriler sayısal ve yüzdelik oranlarla çapraz tablo olarak sunulmuştur. Ayrıca müze müdürleriyle görüşmeler gerçekleştirilerek elde edilen veriler söylem analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmada elde edilen bulgular doğrultusunda Türkiye'de bulunan sanal müzeler içerisinde örnek sayılabilecek sanal müzelerin olduğu fakat genel olarak sunulan özelliklerin yetersiz olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte müze müdürlerininde sanal müzelere yönelik genel bir fikre sahip olduğu ve genel tutumlarının olumlu olduğu belirlenmiştir. Fakat müze müdürlerinin büyük bir kısmının sanal müzenin asıl amacına ve gerekliliğine yönelik farkındalık düzeyinin yüksek olduğunu söylemek mümkün değildir.
Özet (Çeviri)
This research aims to reveal the current situation of virtual museums in Turkey, to determine the differences between state and private museums and to determine the similar and different views of museum directors concerning virtual museums. In the research, a mixed-method is used in which quantitative and qualitative methods are used together. Within the scope of the research, the literature on the concepts of museums and virtual museums was examined and the features expected to be found in virtual museums were determined. A category list was prepared and the level of use of the determined features in virtual museums were examined and the data obtained were presented as a cross table with numerical and percentage ratios. In addition, the data obtained by conducting interviews with museum directors were analyzed using discourse analysis. In line with the findings obtained in the study, it has been determined that there are virtual museums that can be considered as an example of virtual museums in Turkey, but the features offered in general are insufficient. However, it has been determined that museum directors have a general idea about virtual museums and their general attitudes are positive. However, it is not possible to say that most museum directors have a high level of awareness of the main purpose and necessity of virtual museums.