Yetişkin bireylerin kendiliknesnesi ihtiyaçları ve yeme tutumları ilişkisinin incelenmesi
The relationship between adult individuals' self-object needs and eating attitudes
- Tez No: 746562
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmada yetişkin bireylerin kendiliknesnesi ihtiyaçları ve yeme tutumları arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmaya 18-45 yaş arası 238 kadın ve 148 erkek olmak üzere toplam 386 kişi katılmıştır. Araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın verileri;“Sosyodemografik Bilgi Formu”,“Kendiliknesnesi İhtiyaçları Envanteri”ve“Yeme Tutum Testi”kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin analizi için SPSS 26 programı kullanılmıştır. Uygulanan ölçekler ile Sosyodemografik Bilgi Formunda yer alan değişkenlerin arasında farklılık olup olmadığını belirlemek amacıyla verilere Tek Yönlü Varyans Analizi ve Bağımsız Gruplarda t-testi analizi uygulanmıştır. Yeme Tutum Testi ve Kendiliknesnesi İhtiyaçları Envanteri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilere göre, yetişkin bireylerin kendiliknesnesi ihtiyaçları ile yeme tutumları arasında pozitif yönlü ve düşük düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Öğrenim durumu değişkeni ile yeme tutum testi arasındaki ilişkiye dair bulgular incelendiğinde öğrenim durumu lise ve altı olanların yüksek lisans ve üstü olanlardan anlamlı olarak farklı ve büyük olduğu bulunmuştur. BKİ'si obez olan katılımcıların yeme tutum ölçeği puanı ortalaması, BKİ'si normal olan katılımcıların yeme tutum ölçeği puanı ortalamasından anlamlı bir şekilde farklı ve büyük olduğu görülmüştür. Kilosundan memnun olmayan katılımcıların yeme tutum ölçeği puanı ortalaması, kilosundan memnun olan katılımcıların yeme tutum ölçeği puanı ortalamasından anlamlı bir şekilde farklı ve büyük olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between self-object needs and the eating attitudes of adults was examined. A total of 386 participants, 238 women, and 148 men, aged 18-45 years, participated in the study. The relational survey model, one of the quantitative research methods, was used in the research. Research data were obtained by using the“Sociodemographic Information Form”,“Self-Object Needs Inventory”and“Eating Attitude Test”. SPSS 26 program was used for data analysis. To determine whether there is a difference between the scales applied and the variables in the Sociodemographic Information Form, One-Way Analysis of Variance and Independent Group t-test analysis was applied to the data. Pearson Correlation Analysis was used to examine the relationship between the Eating Attitude Test and the Selfobject Needs Inventory. According to the data obtained from the research, there is a positive and low-level significant relationship between the self-object needs of adults and their eating attitudes When the findings regarding the relationship between the education status variable and the eating attitude test were examined, it was found that those with high school and below education levels were significantly different and larger than those with a master's degree or higher. It was observed that the mean of the eating attitude scale score of the participants with obese BMI was significantly different and more significant than the mean of the eating attitude scale score of the participants with normal BMI. It was determined that the average eating attitude scale score of the participants who were not satisfied with their weight was significantly different and more significant than the average eating attitude scale score of the participants who were satisfied with their weight.