Kendiliknesnesi ihtiyaçları, yalnızlık ve narsisizm tipleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between selfobject needs, loneliness and types of narcissism
  1. Tez No: 863351
  2. Yazar: AHMET ANIL ÇAPRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEREM DOKSAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Araştırmanın genel amacı yetişkin bireylerde kendiliknesnesi ihtiyaçları, yalnızlık ve narsisizm tipleri arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Araştırmanın bir başka amacı ise üç değişkenin cinsiyet, medeni durum, eğitim seviyesi, ebeveynlerin eğitim seviyesi, çalışma durumu, kardeş sayısı ve doğum sırası açısından anlamlı bir fark gösterip göstermediklerini incelemektir. Araştırmanın evrenini Türkiye'de yaşayan 18 -79 yaş arasındaki kişiler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklem grubu 506 kişiden oluşmaktadır. Elde edilen sonuçlarda, kendiliknesnesi ihtiyaçlarının alt boyutlarından olan aynalanma/idealizasyon/ikizlik ihtiyacına yaklaşma ile büyüklenmeci narsisizm, kırılgan narsisizm ve duygusal yalnızlık arasında pozitif yönde istatiksel olarak anlamlı ilişki bulunmuştur. İdealizasyon/ikizlik ihtiyacından kaçınma ile büyüklenmeci narsisizm, kırılgan narsisizm, duygusal yalnızlık ve sosyal yalnızlık arasındaki ilişkide de pozitif yönde istatiksel olarak anlamlı ilişki görülmektedir. Bir diğer sonuca göre ise, aynalanmadan kaçınma arttıkça kırılgan narsisizm ve duygusal yalnızlık puanları düşmektedir. Kırılgan narsisizm ile yalnızlık puanları incelendiğinde, kişilerin kırılgan narsisizm puanları arttıkça hem duygusal hem de sosyal yalnızlık puanlarının arttığı görülmüştür. Sosyodemografik analizin sonucunda ise; cinsiyetin kendiliknesnesi ihtiyaçları puanlarına göre, medeni durumun tüm değişkenlere göre, ebeveyn eğitim seviyesinin narsisizm puanlarına göre, kardeş sayısı ve doğum sırasının hem narsisizm hem de kendiliknesnesi ihtiyaçları puanlarına göre farklılaştığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The general aim of the study is to determine the relationship between self-object needs, loneliness and narcissism types in adult individuals. Another aim of the study is to examine whether the three variables show a significant difference in terms of gender, marital status, education level, parental education level, employment status, number of siblings and birth order. The population of the study consists of people between the ages of 18 and 79 living in Turkey. The sample group of the research consists of 506 people. In the results obtained, a statistically significant positive relationship was found between approach orientation toward mirroring/idealization/twinship, which is one of the sub-dimensions of selfobject needs, and grandiose narcissism, vulnerable narcissism and emotional loneliness. There is also a statistically significant positive relationship between avoidance orientation from idealization/twinship and grandiose narcissism, vulnerable narcissism, emotional loneliness and social loneliness. According to another result, as avoidance orientation from mirroring increases, vulnerable narcissism and emotional loneliness scores decrease. When vulnerable narcissism and loneliness scores were analyzed, it was observed that both emotional and social loneliness scores increased as vulnerable narcissism scores increased. As a result of the sociodemographic analysis; It was found that gender differed according to selfobject needs scores, marital status differed according to all variables, parental education level differed according to narcissism scores, and number of siblings and birth order differed according to both narcissism and selfobject needs scores.