Bilinçli farkındalıklı turistlerin gözünden turizm deneyimi
Tourism experience from the perspective of mindful tourists
  1. Tez No: 746561
  2. Yazar: SONGÜL ÇİLEM KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN SEZEREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Batı psikolojisine bilimsel bir terapi yöntemi olarak uyarlanan bilinçli farkındalık (mindfulness), Budizm geleneğine ait bir meditasyon tekniği olmakla birlikte, yürüyüşten yemek pişirmeye, alışverişten seyahate, sosyal pratiklerin genelini kapsayan bir yaşam biçimi haline dönüşmüştür. Bilinçli farkındalık, turizm ve rekreasyon alanlarında 1980'li yıllardan itibaren araştırılan bir konu haline gelmiştir. Bununla birlikte, araştırmalar bilinçli farkındalığı turizm deneyimi, turizm çalışanları, turizm ve sürdürülebilirlik açılarından incelemektedir. Bu tez çalışmasında, nitel araştırma yöntemine başvurularak durum çalışması deseni benimsenmiş ve bilinçli farkındalık eğitimlerine katılan ve eğitimci rolüne de sahip olan kişilerin bilinçli farkındalık temelli seyahatlerine yönelik algıları betimlenmiştir. Bu çalışma doğrudan bilinçli farkındalık eğitimi almış olan kişilerin seyahat davranışlarını inceleyen ilk çalışmalardan biridir. Araştırma verileri araştırmacının katıldığı bilinçli farkındalık eğitimi ardından yaptığı gözlemler ve 2021 yılının ağustos ve Eylül aylarında çevrimiçi görüşmeler ile elde edilmiş ve tematik analiz ile çözümlenmiştir. Pilot görüşme de dahil olmak üzere 11 katılımcı ile gerçekleştirilen görüşmeler sonucunda bilinçli farkındalık eğitimi almış olan bireylerin seyahatlerinde ve katıldıkları turizm hareketlerinde kişisel, çevresel, ekonomik ve psikolojik olarak daha duyarlı oldukları belirlenmiştir. Bunun yanında, bilinçli farkındalıkla birlikte bireylerin seyahat alışkanlıkların değişime uğradığı ortaya çıkmıştır. Özellikle, turist motivasyonu olan kaçış yerine“An”a odaklı bir deneyim elde etme talebi ile seyahat kararları aldıkları belirlenmiştir. Bu değişimle birlikte bilinçli farkındalıklı bireylerin doğal ve sosyal çevre ile bilinçli farkındalık eğitimi almadan önceki hayatlarına göre daha farklı bir etkileşime girdikleri görülmektedir. Elde edilen tüm bu veriler ışığında bilinçli farkındalıklı bireylerin deneyimlerinin daha hatırlanır olduğu ve memnuniyet düzeyinin daha yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
From sound (mindfulness), which was adapted as a therapy method to be used in the West, an education lesson belonging to the Buddhism order, an education lesson belonging to the order of walking to cooking, and social practices have transformed into a way of life in general. Conscious, tourism and recreation was immature in the 1980s revised way. Tourism tour, tourism and sustainability review, designed from self- drawings. In this thesis, the perceptions of based travels, which are informed about the education of children who have received case study training and are knowledgeable in their subject, and who have information about the education of the educators, are described by applying the qualitative research method. This child class is one of the younger children that has been withdrawn from school. Obtained and thematically resolved by examinations for examinations of research surveys and elections in August and September 2021. With 11, including the pilot, it can be prepared in an economical and similar way during its travels while being trained and during the travels they participate in. Besides, it is a concept to be considered. In general, it is necessary to complete the trip with one seasonal use in the tourist motivation season. It is well understood from this point of view. All the experiences of this journey test obtained are considered to be more memorable and the satisfaction to be higher.