Yetişkin bireylerin ego durumları ile öz şefkat düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between ego states and self-compassion levels of adult individuals
- Tez No: 793228
- Danışmanlar: PROF. DR. RAZİYE BİLGE UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez çalışmasında amaçlanan yetişkin bireylerin ego durumlarını ile öz şefkat düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir.Çalışma verileri 403 yetişkin bireyin cevaplarından sağlanmıştır. Çalışmada Arı (1989) tarafından geliştirilen Ego Durumları Ölçeği ve Neff (2003) tarafından geliştirilen, Akın ve ark. (2007) tarafından dilimize uyarlanan Öz Şefkat (Öz Duyarlılık) Ölçeğinden faydalanılmıştır. İlişkisel tarama modeliyle yürütülen bu çalışmada verilerin analizi bağımsız örneklem t testi, tek yönlü ANOVA, tek yönlü MANOVA ve korelasyonanalizi ileyapılmıştır.Araştırmanın sonucunda yetişkin bireylerin öz şefkat düzeyleri ile her bir ego durumu arasında düşük düzeyde pozitif yönlü ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca öz sevecenlik ile eleştirel ebeveyn, koruyucu ebeveyn, yetişkin, uygulu çocuk ve doğal çocuk; paylaşımların bilincinde olma ile eleştirel ebeveyn, koruyucu ebeveyn, yetişkin, uygulu çocuk ve doğal çocuk; bilinçlilik ile koruyucu ebeveyn, yetişkin, uygulu çocuk ve doğal çocuk; özdeşleşme ile koruyucu ebeveyn ve yetişkin ego durumu arasında düşük düzeyde pozitif yönlü ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the relationship between ego states and self-compassion among adults. The data of the study were obtained from the responses of 403 adult individuals. In this study, State Scale by Arı (1989) and Self Compassion Scale developed by Neff (2003) later adapted to Turkish language by Arkın et al. (2007) were used. In this study, which was carried out with the relational screening model, the analysis of the data was made with independent sample t-test, ANOVA, MANOVA and correlation analysis. As a result of the research, it was determined that there is a low-level of positive relationship between the self-compassion levels and each ego state of adult individuals. Also, it has been determined that there is a low-level of positive relationship between the self-compassion and critical parent, adult, adapted child and free child; being aware of their sharing and critical parent, nurturing parent, adult, adapted child and free child; consciousness and nurturing parent, adult, adapted child and free child; identification and nurturing parent and adult.