Katı atık sahalarında duraylılığın incelenmesi
Investigation of slope stability of waste dumps and landfills
- Tez No: 746571
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL ORDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Günümüzde çevre problemlerinin en önemlilerinden biri atıkların depolanmasıdır. Yanlış depolama yöntemi yüzünden yeraltı sularının kalitesinde büyük tehlikeler oluşmuştur. Vahşi depolama sahalarında halk sağlığı ve çevre kirliliğiyle ilgili problemler çoğunlukla daha yaygındır. Bu açık çöplükler birçok dezavantaja ve ciddi sağlık problemlerine de sebep olmaktadır. Bu sebeple daha önce depolama sahalarında oluşmuş yüzeysel kopmalara neden olan vakalar incelenmiştir. Bu depolama sahaları; Hekimbaşı depolama sahası (Türkiye), Dona Juana depolama sahası (Kolombiya), Gnojna Grora depolama sahası (Polonya), Hiriya depolama sahası (İsrail), Payatas depolama sahası (Filipinler) ve Xerolakka depolama sahası (Yunanistan). Bu çalışmada, kayma mukavemetini tahmin edebilmek için geri analiz yöntemi tercih edilmiştir. Analizler Plaxis 2D ve Plaxis 3D, Slide programlarında gerçekleştirilmiştir. Analiz verileri değerlendirilip düzenli depolama sahalarının nasıl olması gerektiği konusunda önerilerde bulunulmuştur. Depolama sahalarındaki şev göçmelerinin sebebi mühendislik kontrollerinin olmaması ve tasarım eksikliğidir. Özellikle günlük örtü serimi yapılmayan, sıkıştırmanın olmadığı, yanıcı ve zehirli gazların kontrol altında tutulmadığı sahalarda duraysızlıklar yaşanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important environmental problems today is the storage of waste. The quality of groundwater has been seriously compromised due to the wrong storage method. Problems related to public health and environmental pollution are often more common in landfills. These open dumps cause many disadvantages and serious health problems as well. For this reason, case events that caused slope failures that occurred in landfills before were examined. These landfills; Hekimbaşı Landfill (Turkey), Dona Juana Landfill (Colombia), Gnojna Grora Landfill (Poland), Hiriya Landfill (Israel), Payatas Landfill (Philippines) and Xerolakka Landfill (Greece). In this study, the back analysis method was preferred to predict shear strength. The analysis data were evaluated and suggestions were made about how the landfills should be. The reason for the slope failures in the landfills is the lack of engineering controls and the lack of design. Instability has been experienced especially in areas where daily cover is not laid, where there is no compression, where flammable and toxic gases are not kept under control.