Dijital dönüşüm ve yerel medya: Elâzığ'da yerel medyanın dijitaleşmesi
Digital transformation and local media: digitalization of local media in Elâzığ
  1. Tez No: 746572
  2. Yazar: ENES ARİFOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN İLASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Günümüzde yeni iletişim ortamları ve teknolojileri hayatlarımız için dönüm noktası olmuştur. Hayatımızın her alanına hızlı bir şekilde girip uyum sağlayan yeni medya, sadece bireylerin hayatının merkezine yerleşmemiş, kamusal ve özel birçok alanda etkinlik göstermiştir. Kişisel bilgisayarlar ve akıllı telefonlar ile insanların ayrılmaz parçası haline gelen yeni medya, geleneksel medya sürecini köklü bir biçimde değiştirmiş ve dönüştürmüştür. Bu süreç ile ortaya çıkan en önemli noktalardan biri, yeni medya teknolojileri ile geleneksel kitle iletişim araçlarının tek yönlü akış mantığının değişmesi ve karşılıklı iletişime imkân veren yeni bir ortamın şekillenmesidir. Böylece pasif konumdaki okuyucu/izleyici/dinleyiciler bu süreçlere aktif bir şekilde katılım gösterebilmektedir. Ayrıca yeni medya temelli platformlar istenilen içeriğe istenilen zamanda ulaşabilmeyi mümkün kılmaktadır. Bu sayede bu platformlarda faaliyet gösteren yayıncı kuruluşlar, içeriklerini daha kısa zamanda daha çok insan ile paylaşma imkânı bulmaktadır. Bu platformlar gün geçtikçe daha hızlı bir şekilde gelişmekte ve medya sektörüne hâkim olan bir yapıya kavuşmaktadır. Yayıncı kuruluşlar da faaliyetlerini bu platformlara taşımayı her geçen gün daha fazla önemsemektedir. Bu bağlamda, yayıncılık alanında yaşanan bu değişimleri yerel medyanın dönüşümü üzerinden incelemek ve anlamlandırmak ayrı bir önem kazanmaktadır. Bu tezde yerel medya kuruluşlarının sürekli gelişen yeni medya teknolojilerine adapte olma süreçlerine ve bu mecralarda yürüttükleri yeni faaliyetler temelinde yerel medya pratiklerinin nasıl bir dönüşüm geçirdiğine odaklanılmaktadır. Yapılan inceleme Elazığ ili yerel medya kuruluşlarının üzerinden gerçekleştirilmektedir. Elazığ yerel medya kuruluşlarının dijital dönüşüm süreçlerine nasıl adapte oldukları, bu dijital dönüşüm ile birlikte yeni medya platformlarını nasıl kullandıkları ve bu platformlar sayesinde faaliyet alanlarını nasıl genişlettikleri incelenmektedir. Bu bağlamda, çözümleme için Elazığ ilinde yayın yapan Fırat Gazetesi, Günışığı Gazetesi, Kanal 23 ve Kanal Fırat olmak üzere iki yerel gazete iki de televizyon kanalı ele alınmıştır. Bu medya kuruluşlarının web siteleri ve sosyal ağ sayfaları incelenerek bir çözümleme gerçekleştirilmiştir. İnceleme sonucunda yeni medya temelli mecraların genel anlamda yayıncılık anlayışını değiştirdiği ve bu değişimin yerel medya kuruluşlarında da belirgin bir biçimde karşılık bulduğu görülmüştür. Yerel medya kuruluşlarının yeni medya mecralarını önemsedikleri ve bu mecraları etkin bir biçimde kullanarak izlerkitlelerine ulaşma çabası içinde oldukları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, we are at a turning point in our lives due to the advent of new communication and technologies. The new media, which quickly enters and adapts to all areas of our lives, has not only settled in the center of individuals' lives, but has been active in many public and private areas. It has become an integral part of people through personal computers and smartphones. Likewise it has radically changed and transformed the traditional media process. One of the most important points that emerged with this process is the change in the one-way flow logic of traditional mass media with new media technologies and the shaping of a new environment that allows mutual communication. Thus, passive readers/viewers/listeners can actively participate in these processes. This way, broadcasters working in these platforms find the opportunity to share their content with more people in a shorter time. The platforms are developing at a faster pace day by day and gaining a structure that dominates the media sector. Publishers are also paying more and more attention to carrying their activities to these platforms. Within this context, it is of particular importance to examine and make sense of these changes in the field of broadcasting. This thesis focuses on the adaptation process of local media organizations to the ever-evolving new media technologies and how local media practices have undergone a transformation on the basis of the new activities they carry out in these media. The research is carried out through the local media organizations of Elazig province.This study examines how local media organizations in Elazig adapt to digital transformation processes, how they use new media platforms and how they expand their scope with the help these platforms. Within this context, two local newspapers and two television channels, namely Fırat Newspaper, Günışığı Newspaper, Kanal 23 and Kanal Fırat, broadcasting in the province of Elazig, were chosen for this study. An analysis was carried out by examining the websites and social networking pages of media organizations in question.The result of study has shown that, new media-based channels have changed the understanding of broadcasting in general, and this change has also found a clear response in local media organizations. Likewise the result also indicates that the local media organizations care about new media channels and are in an effort to reach more audiences using these channels effectively.