Origami sanat etkinliklerinin algoritma başarısı ve problem çözme becerileri üzerinde etkisi
The effect of origami art activities on algorithm success and problem solving skills
- Tez No: 746583
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET DEMİRBİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle beraber öğrenme ihtiyaçları farklılaşmaktadır. Bilişim Teknolojileri ve Yazılımı Dersi Öğretim Programı öğrencilerin; problem çözme ve bilgi-işlemsel düşünme becerileri edinmelerini-geliştirmelerini, akıl yürütme sürecini takip edebilmelerini-değerlendirmelerini, algoritma tasarımına ilişkin anlayış geliştirerek sözel-görsel olarak ifade edebilmelerini ve problemleri çözmek için uygun programlama yaklaşımı seçerek uygulayabilmelerini amaçlamaktadır. Diğer taraftan öğretim programının bu amaçlarının yanında bütün öğretmenlerde derslerini ilginç ve çekici öğelerle ilişkilendirmeleri gerektiğinin de farkındadırlar. Buna dayanarak origami sanatı bu araştırmanın orkestra şefi olarak belirlenmiştir. Bu çalışmada Bilişim Teknolojileri Ve Yazılım dersinde origami sanatıyla yapılan etkinliklerin algoritma başarısı ve problem çözme becerileri üzerindeki etkisi açıklanmıştır. Araştırmada nicel verileri incelemek için öntest-sontest kontrol gruplu yarı deneysel model seçilmiştir. Çalışma grubu Burdur Karamanlı ilçesi Cumhuriyet Ortaokulundaki 17 deney 17 kontrol grubu olmak üzere toplam 34 öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırma 6. sınıf Bilişim Teknolojileri ve Yazılımı dersinde 8 ders saati uygulanmıştır. Deney grubu öğrencilerine problem çözme ve algoritma kavramlarını içeren kazanımlar origami sanatı etkinlikleriyle aktarılırken kontrol grubundaki öğrencilere geleneksel yöntemlerle anlatılmıştır. Öğrencilerin algoritma başarısı ve problem çözme becerilerine yönelik algı düzeylerini ölçmek için öntest ve sontest uygulanmıştır. Yapılan çalışmanın sonucunda deney grubunda yer alan öğrencilerin algoritma başarı ve problem çözme becerilerine yönelik algı düzeyleri test puanları üzerinde anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Bu bağlamda origami sanatının algoritma başarısı ve problem çözme becerilerine yönelik algı düzeyleri üzerinde olumlu bir etkisi olmuştur. Uygulama sonunda nitel verileri toplamak için deney grubunda yer alan 6 öğrenci ile beraber odak grup görüşmesi yapılmıştır. Yapılan görüşmede origami sanat etkinliklerinden memnun olduklarını ve etkinlikleri yaparken eğlendiklerini ifade etmişlerdir. Ayrıca etkinliklerin problem çözme becerilerini artırdığını ve problem çözme kavramını beceri haline getirmenin gerekliliğinden bahsetmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Learning requirements have changed as a result of technological advancement. The information technologies and software curriculum aims to enable students to develop problem solving and knowledge processing skills to follow the process of thinking, to evaluate their understanding of algorithm design, to develop verbal-visual expression by stirring them and to apply appropriate progation approach to solve the problems. On the other hand, the instructors are aware that they need to add engaging components to all of their courses in addition to these goals. On this basis, origami art was identified as the leader of this research. This study describes the impact of activities on algorithmic success and problem-solving skills with the art of origami in the information technology course and the software course. To analyze quantitative data in this work, a pre-test-final-test-control-group semi-experimental approach has been chosen. A total of 34 students from Burdur Karamanl Cumhuriyet Secondary School participated in the study, which included 17 experiences and 17 control groups. This research was conducted for eight hours of information technology and software course in grade 6. Students of the experiment group are given the gains that include problem solving and algorithm concepts through origami art activities, while the students in the control group are described in traditional ways. The pre-test and final test were carried to measure students' perception levels for algorithm success and problem solving skills. The study's findings revealed a considerable discrepancy between the experimental group of students' test results for the algorithm success and their perception levels for problem solving skills. In this context, origami has had a positive effect on the levels of perception for problem solving skills and algorithm success. At the end of the activity, a group discussion was conducted with 6 students from the experimental group to collect qualitative data. In the interview, they expressed their satisfaction with the origami art activities and they had fun while doing all the activities. They also emphasized the exercises improve their problem-solving abilities and the necessity of making problem-solving a talent.