The supply chain in the automotive industry
- Tez No: 746619
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Automotive Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bugün otomotiv sektörü katma değeri yüksek bir sektörü temsil etmektedır. Bu sektörde etkileşim halinde olan birçok oyuncu vardır: tasarımcılar, montajcılar, parça tedarikçileri, ekipman üreticileri, nakliyeciler, satış görevlileri vb. Otomotiv sektöründe lojistik, her düzeyde önemli bir rol oynamaktadır. Tasarım aşamalarından üretime, dağıtıma kadar. Lojistik zinciri, ilk tedarikçi ile son müşteri arasında dolaşan bir dizi akıştan oluşur. Bu nedenle karmaşık bir fiziksel, bilgisel ve ayrıca finansal ilişkiler ve alışverişler ağıdır. Bir otomotiv tasarlamak ve üretmek, günümüz imalat üretimindeki en karmaşık süreçler arasındadır. Mümkün olduğunca rekabetçi kalarak büyük seriler halinde üretmeli ve her müşterinin gereksinimleri karşılanmalıdır. İnovasyon sadece bitmiş ürünle ilgili değil, aynı zamanda üretim süreci ve lojistiği ile de ilgilidir. Alıcıların gereksinimleri çok büyüktür , çünkü aracın rengini, jantları, lastikleri, koltukları .. seçebilme imkanına sahip olabilmektedirler, ve bu gereksinimleri karşılamak, satışa hazır arabalara kıyasla çok pahalıya mal olacak ve hazırlanması uzun zaman alacaktır. Bu makalede otomotive üretimi sektöründe tedarik logistiğinin modellemesi ele alınmıştır. Bu makale sorulara ve sorunlara cevap veya çözüm aramak yerine sektör ve sektöre has lojistik hakkında küresel bir bakış ortaya koymak için yazılmıştır. Makalenin sonunda yazarın otomotive sektörü hakkındaki kendi görüşleri ile bazı geliştirme önerileri de sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The automotive industry today represents a high added value sector. There are many players who interact within this industry: designers, assemblers, parts suppliers, equipment manufacturers, carriers, salespeople, etc. In the automotive sector, logistics plays a major role at all levels, from design stages, through production to distribution. A logistics chain is formed by a set of flows circulating between the initial supplier and the final customer. It is therefore a complex network of physical, informational and also financial relationships and exchanges. Designing and producing an automotive are among the most complex processes in today's manufacturing production. We must produce in large series and meet the requirements of each customer, while remaining as competitive as possible. Innovation is not only about the finished product but also about the manufacturing process and its logistics. The requirements of buyers are huge, as they can choose the color, rims, tires, seats ... And to meet these requirements will cost a lot compared to ready-made cars for sale, as well as taking a long time to prepare. This paper deals with the modeling and simulation of supply logistics in the context of automotive manufacturing. The paper is not written to provide answers or solutions, but rather to provide a global overview of the industry and its upstream logistics. However, in a last part, I take the liberty of giving an opinion on the overall situation of the automotive market and then I would suggest some areas to be developed for possible improvements