Risk management in oil and gas industry
  1. Tez No: 746622
  2. Yazar: MARIA BAKADDOUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Her şirketin kendi risk yönetimi stratejisini düşünmesi, risk politikasını tanımlaması ve bununla başa çıkmak için önleyici ve iyileştirici araçları kendisine vermesi gerekir. Neden? Niye? Oldukça basit çünkü şirketin sürdürülebilirliği buna bağlı. Tespit ettiği bir riski yönetmeye hazır olan, önceden düşündüğü riskten korunma çözümlerini uygulamaya koyma konusunda deneyimli ve gelen zorlukla verimlilik ve pragmatizm ile yüzleşmek için operasyonlarında olgunlaşmış bir şirket, muhtemelen daha donanımlı ve çilenin üstesinden gelebilecek kapasiteye sahip olacaktır. . Risk yönetiminin amacı da, her zaman, doğru zamanda, doğru araçlarla, doğru konuda doğru kararı verebilmektir. Şirket, öngörülemeyen durumlarla mümkün olan en etkin ve verimli şekilde nasıl başa çıkacağını bilmek için risklerini yönetmelidir. Şirketler, risklerin olumsuz etkilerini belirlemede, değerlendirmede ve riskten korunmada nasıl ve hangi araçları kullanarak başarılı oluyor? Bu çalışmanın ilgilendiği soru budur. Firmaların ciddi mali, insani ve maddi kayıplara yol açan riskten kurtulamadıklarını göreceğiz. Risk yönetimi kavramı, bu kayıpları azaltmak için somut bir yanıt olarak gelir. Risk yönetimi sürecinin somut olarak şirketlere ve daha spesifik olarak petrol ve gaz sanayi şirketlerine neler sunduğunu vurgulayacak olan bu araştırma boyunca göreceğimiz şey budur.
Özet (Çeviri)
It is necessary for each company to think about its risk management strategy, define its risk policy and give itself the preventive and curative means to deal with it. Why? Quite simply because the very sustainability of the company depends on it. A company prepared to manage a risk that it has identified, experienced in deploying the hedging solutions it has already thought about, and mature in its operation to face the incoming challenge with efficiency and pragmatism,will likely be better equipped and capable to overcome the ordeal. The goal of risk management is also to be able, at all times, to make the right decision, at the right time, with the right means, on the right subject. The company must manage its risks in order to know how to deal with the unforeseen, in the most effective and efficient way possible. How and using what tools, companies succeed in identifying, evaluating and hedging against the negative effects of risks? This is the question on which this study is concerned. We will see that companies cannot be spared from risk, which inflicts significant financial, human and material losses on them. The concept of risk management comes in concrete response to mitigate these losses. This is what we will see throughout this research which will highlight what the risk management process concretely offers to companies and more specifically to oil and gas industrial companies.