Development of a quality management system at the enterprises of oil and gas industry
Petrol ve doğalgaz endüstrisindeki işletmelerde kalite yönetim sisteminin geliştirilmesi
- Tez No: 964978
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEVSER ŞAHİNBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu yüksek lisans tezi giriş, üç ana bölüm ve sonuç kısmından oluşmakta olup, 47 kaynaktan oluşan bir kaynakça ile desteklenmiştir. Araştırma kapsamında 7 şekil ve 7 tablo yer almakta, ana metin toplam 150 sayfadan oluşmaktadır. Çalışmanın temel amacı, gelişmekte olan ülkelerde yürütülen petrol ve gaz projelerinin uygulanmasında karar alma süreçlerini destekleyecek, risk yönetimi ilkelerine dayalı metodolojik bir yaklaşım geliştirmektir. Bu yönüyle çalışma, yüksek riskli ortamlarda proje yönetimine katkı sağlamayı hedeflemektedir. Araştırmanın bilimsel yeniliği, Arktik şelf bölgeleri ve Sibirya sahalarındaki ulaşılması zor petrol ve gaz rezervlerinin çıkarılmasına özgü olumsuz olayların olasılıklarını dikkate alan bir risk yönetimi yaklaşımının geliştirilmesidir. Belirlenen riskler, proje uygulamaları ile ilişkili yenilik faktörlerinin değerlendirilmesini de kapsamaktadır. Söz konusu risklerin, azami potansiyel kayıpların ve gerçekleşme olasılıklarının çarpımı olarak hesaplanabileceği ve bu olasılıkların mevcut istatistiksel veriler ya da uzman görüşleri ile tahmin edilebileceği önerilmektedir. Çalışmanın pratik önemi, gelişmekte olan ülkelerde faaliyet gösteren petrol ve gaz şirketlerinin ulaşılması zor rezervlerin çıkarımındaki zorluklarını dikkate alarak, proje hedeflerine ulaşmada karar verme ve risk değerlendirme süreçlerini desteklemeye yönelik bir proje yönetimi yaklaşımının geliştirilmesi ve test edilmesidir. Tezde sunulan öneriler, risklerin makul şekilde değerlendirilmesini sağlamakta ve tüm şirket projelerinde ortak olan genel riskleri dikkate alarak beklenen net bugünkü değerin (NPV) ayarlanmasına olanak tanımaktadır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis consists of an introduction, three chapters, and a conclusion, supported by 47 references, seven figures, and seven tables. The main body of the research spans 150 pages. The study addresses the development of a methodological approach to decision-making in the implementation of oil and gas projects in developing countries, with a specific focus on risk management principles. The objective is to create a structured framework that enables more accurate evaluation and mitigation of risks associated with large-scale projects in challenging environments. The scientific novelty lies in the proposed approach to risk management for oil and gas projects that considers the probability of adverse events specific to the extraction of hard-to-reach reserves in the Arctic shelf and Siberian fields. The study emphasizes the inclusion of innovation-related risks that often accompany project implementation. It is proposed that such risks can be quantified as the product of the maximum potential loss and the probability of occurrence, estimated either through statistical data or expert judgment. The practical significance of the research is reflected in the development and testing of a methodology that supports effective decision-making and risk assessment for enterprises engaged in complex oil and gas projects in developing countries. By focusing on high-risk environments, the thesis contributes tools that allow managers to anticipate, quantify, and reduce risks more effectively. The recommendations enable more reasonable project risk assessments and allow adjustments to the expected net present value, thereby reflecting the overall risk exposure across company operations.