E-ticaretin vergilendirilme sorunsalı, ülke karşılaştırmaları ve çözüm önerileri
E-commerce taxation problems, country comparisons and solution suggestions
- Tez No: 964044
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SARITAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki hızlı gelişim, hayatımızın her alanında olduğu gibi ticarette de köklü değişikliklere yol açmaktadır. Özellikle internetin yaygınlaşmasıyla birlikte, geleneksel ticaretin sınırlarını aşan ve küresel bir boyut kazanan elektronik ticaret (e-ticaret), günümüz ekonomilerinde önemli bir yer edinmiştir. Ancak, e-ticaretin hızlı büyümesi, vergi sistemlerinde yeni ve kompleks sorunları beraberinde getirmiştir. Bu çalışmayla, öncelikle e-ticaretin kavramsal çerçevesi çizilerek, geleneksel ticaretten ayrışan özellikleri, avantaj ve dezavantajları, güvenlik gibi kritik konulara değinilecektir. Ayrıca, e-ticaretin farklı türleri, kullanılan araçlar, ödeme yöntemleri, ülkemiz ile dünyadaki durumu ve kripto paranın e-ticarete yönelik yansıması gibi pratik konulara da yer verilecektir. Bununla birlikte, e-ticaretin vergilendirilmesiyle ilgili olarak, uluslararası ve ulusal düzeyde yürürlükte olan mevzuat ve uygulamalar ile bazı ülkelerdeki kullanımları ele alınarak ülkemizdeki e-ticareti düzenleyen temel kanunlar kapsamında yapılan düzenlemeler ve izdüşümleri de incelenecek olup e-ticaretle ilgili olarak vergiyi doğuran olayların tespiti, mükellefiyetin belirlenmesi, işyeri kavramı gibi temel vergisel konularda yaşanan sorunlar ve bu sorunlara yönelik literatürde öne sürülen çözüm önerileri değerlendirilecektir. Son olarak ulusal ve uluslararası uygulamalar ışığında iyileştirme önerileri sunulacaktır. Özellikle, e-ticaretin dinamik yapısına uygun, adil ve etkin bir vergi sisteminin oluşturulması için gerekli adımlar üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
The rapid development of information and communication technologies has led to radical changes in every aspect of our lives, including commerce. With the widespread use of the internet, e-commerce, which transcends the boundaries of traditional commerce and has acquired a global dimension, has become an important part of today's economies. However, the rapid growth of e-commerce has brought new and complex problems to tax systems. This study will first outline the conceptual framework of e-commerce, addressing its distinguishing features from traditional commerce, its advantages and disadvantages, and critical issues such as security. In addition, practical issues such as different types of e-commerce, tools used, payment methods, the status of e-commerce in our country and the world, and the impact of cryptocurrency on e-commerce will be addressed. Moreover, regarding the taxation of e-commerce, the regulations and practices in force at the international and national levels, and their applications in some countries will be examined. Within the scope of the basic laws regulating e-commerce in our country, the arrangements made and their projections will also be examined. The problems experienced in basic tax issues such as the determination of tax-generating events, the determination of the taxpayer, and the concept of a place of business, as well as the solution proposals put forward in the literature for these problems, will be evaluated. Finally, improvement proposals will be presented in light of national and international practices. In particular, the steps necessary to establish a fair and effective tax system that is suitable for the dynamic structure of e-commerce will be emphasized.