Factors influencing the employees' participation in remote work during COVID-19
COVID-19 sırasında çalışanların uzaktan çalışma katılımını etkileyen faktörler
- Tez No: 746674
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, çalışanların uzaktan çalışmaya katılımını etkileyen belirleyicileri araştırmak için teknoloji şirketlerinin çalışanlarının deneyimlerini incelemektedir. Bunun için nitel araştırma tasarımı kullanılmıştır. Çalışma örneği, covıd kilitlenmesi sırasında ve covıd'den önce evden çalışma deneyimi olan ve amaçlanan örnekleme yoluyla seçilen uzak çalışanlardır. Çalışanların uzaktan çalışmaya katılımının artırılması ve şirketlerin aldığı önlemlerin gözetilmesi konusundaki bakış açılarına ilişkin yöneticilerin yaptıkları üç derinlemesine görüşme ile birlikte çalışanların katılımı ile ilgili görüşlerin araştırılması için veri toplamak amacıyla uzaktan çalışanlarla yaklaşık on beş derinlemesine görüşme yapılmıştır. Bu çalışma, beş temanın ortaya çıktığı toplanan verileri analiz etmek için tematik analiz kullanmıştır. Bu altı temada, teknoloji çalışanları tarafından çeşitli faktörler vurgulandı. Teknoloji çalışanlarının katılımı, iş ve ev işlerini yapmak için kesintilere ve çatışmalara yol açan birbirine karışmış iş ve ev alanından etkilendi. Daha az işe gidip gelmek ve aile ile daha fazla zaman geçirmek, evde daha fazla zaman geçirmeleri nedeniyle refah ve iş-yaşam dengesi sağlamalarına da izin verdi. Doğrudan iletişim, katılımlarına eklenen etkinlikler düzenleyerek teknoloji çalışanlarının seslerini ve katılımlarını artırmalarına yardımcı oldu. Günlük toplantılarla izleme ve görev yönetimi yazılımı aracılığıyla analiz etme, teknoloji çalışanlarını da etkiledi. Uzaktan çalışmalarda, bilgi paylaşımı teknoloji çalışanlarını güçlendirmek için daha kolay ve daha etkiliydi ve delegasyonların çalışanlarla katılımı da katılımlarını artırmaya çağırdı. Bonuslar, hediye kartları, teşvikler ve promosyonlar da çalışanları çabalarının bir onayı olarak etkiledi. Aynı yerde uzun süre çalışmak bazı duruş bozukluklarına, strese ve göz etkilerine neden oldu, ancak evden çalışmak sağlıklı beslenme ve egzersizi planlamak için uygun zaman üretti. Yöneticiler, durumu anlaşılır kılmak için çalışma sırasında senaryolar ve benzetmeler kullandılar, günlük toplantılar düzenlediler, onlara iyi işler için kuponlar verdiler ve aktif ve üretken kalmak için stratejiler önerdiler
Özet (Çeviri)
This study examines the experiences of employees of tech companies to explore the predictors that affected the participation of employees in remote work. The qualitative research design was used for it. The study sample is the remote workers who were experienced working from home during covid lock down and before covid that were selected through purposive sampling. About fifteen in-depth interviews were conducted with remote workers to gather data for exploring the views related to employee participation along with three in-depth interviews conducted by the managers regarding their perspective on increasing the participation of employees in remote work and observing the measures taken by the companies. This study used thematic analysis to analyze collected data where six themes emerged. In these six themes, several factors were highlighted by tech employees. The participation of tech employees was affected by the intermixed space of work and home which lead to interruptions and conflict to perform work and domestic errands. Less commute and more time with family also allowed them to achieve well-being and work-life balance due to more time at home. Direct communication assisted them to raise voices and involvement of tech employees through organizing events added up to their participation. Monitoring through daily meetings and analyzing through task management software also influenced tech employees. In remote work, the sharing of knowledge was more easily and more effective to empower tech employees, and engagement of delegations with employees also urged to increase their participation. Bonuses, gift cards, incentives, and promotions also affected employees as an acknowledgment of their efforts. Long working in the same place caused some posture disorders, stress, and eyes effects but working from home produced healthy eating and the proper time to schedule exercise. Managers used scenarios and analogies during work to make the situation understandable, arranged daily meetings, gave them coupons for good work, and recommend strategies to stay active and productive.