Koroner arter hastalarının hastalığa ilişkin bilgi düzeyi ve yaşam kalitesi
The level of knowledge related to the disease and quality of life among coronary artery patients
- Tez No: 746732
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA TÜLÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma koroner arter hastalığı olan bireylerin bilgidüzeylerini ve yaşam kalitesi seviyesinibelirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı tipteki bu araştırma, Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Kasım 2021–Nisan 2022 tarihleri arasında kardiyoloji polikliniğine başvuran, araştırmayadahiledilme kriterlerine uyan, son 6 ayda koroner arter hastalığı tanısı alan 236 hasta ile yürütülmüştür. Araştırmanın verileri kişisel bilgi formu, koroner arter hastalığı eğitim anketi-2 ve kardiyak sağlık profili ölçeği kullanılarak, yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde Statistical Package for Social Sciences (SPSS) for Windows 22.0 programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler; sayı, yüzde, ortanca, ortalama ve standart sapma kullanılmıştır. Veriler, normal dağılıma uygun olduğu durumlarda student t testi, pearson korelasyon ve ANOVAtesti ile normal dağılıma uygun olmadığı durumlarda Mann Whitney U testi, spearman korelasyon ve Kruskal Wallis testi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with descriptive design to determine the level of knowledge and quality of life of individuals suffering from coronary artery disease. The study was conducted with 236 patients who applied to the cardiology outpatient clinic of Şanlıurfa Training and Research Hospital between November 2021 and April 2022, met the inclusion criteria, and were diagnosed with coronary artery disease in the last 6 months. The data of the study were collected through face-to-face interview method using personal information form, coronary artery disease education questionnaire-II and cardiac health profile scale. Statistical Package for Social Sciences (SPSS) for Windows 22.0 program was used to evaluate the data. Number, percentage, median, mean, and standard deviation were used as descriptive statistics in data analysis. The data were analyzed using Student's t test, pearson's correlation and ANOVA test when it was suitable for normal distribution, and with Mann Whitney U test, spearman's correlation and Kruskal Wallis test when it was not suitable for normal distribution.