Pıhtılaşma faktör eksikliği tedavisi uygulanan çocukların hemşirelik algısına yönelik resim analizi
Picture analysis of nursing perception of children treated for clot deficiency
- Tez No: 746760
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL SEKİ ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Pıhtılaşma faktör eksikliği olan çocukların yaşamları boyunca pıhtılaşma faktörlerini intravenöz yolla dışardan alması gerekir, bu zorunluluk çocuk ve hemşire arasında yoğun bir etkileşime neden olur. Araştırma, pıhtılaşma faktör eksikliği hastalığına sahip çocukların hemşirelere yönelik algılarının incelenmesi amacıyla projektif resim analizi yöntemiyle yapılmıştır. Araştırma 5 Mart-12 Nisan 2022 tarihleri arasında Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kliniği'nde 7-12 yaşlarında pıhtılaşma faktör eksikliği hastalığı olan 20 çocukla yürütülmüştür. Veriler,“Tanıtıcı Bilgi Formu”ve çocukların“Bana Bir Hemşire Çiz”yönergesi ile çizilen resimler yoluyla toplanmıştır. Veri analizi projektif resim analizi yöntemiyle yapılmıştır. Araştırmada çizilen hemşire resimlerinin %75'inin hemşireye yönelik olumlu algı içerdiği görülmektedir. Çocukların hemşirelik algısının %40'ının duygusal yönde, %35'inin mesleki yönde, %10'unun hem fiziksel hem mesleki yönde, %10'unun hem fiziksel hem duygusal hem de mesleki yönde ve %5'inin ise fiziksel yönde olduğu ortaya çıkmıştır. Hemofili tanısı olan çocukların hemşireleri olumlu olarak algıladıkları, fakat damar yolunu açmasından dolayı ona öfke duyduğu ve canını yaktığını düşündüğü, bununla birlikte özellikle verilen hediyelerin, güzler yüzün ve işlemin tamamlanmasının çocukların kendisini iyi hissetmesine sebep olduğu görülmüştür. Farklı hastalığa sahip çocuklarda pediatri hemşirelerinin bu yöntemi kullanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Children with coagulation factor deficiency need to receive coagulation factors intravenously throughout their lives, this necessity causes an intense interaction between the child and the nurse. The research was conducted with the projective picture analysis method in order to examine the perceptions of children with coagulation factor deficiency disease towards nurses.The study was conducted with 20 children aged 7-12 years with coagulation factor deficiency disease in Aksaray Training and Research Hospital Pediatric Clinic between 5th March-12nd April 2022. Data were collected through the“Introductory Information Form”and the pictures drawn by the children with the“Draw Me a Nurse”instruction. Data analysis was carried out using the projective picture analysis method. It is seen that 75% of the nurse drawings drawn in the study contain positive perception towards the nurse. It has been revealed that 40% of children's perception of nursing is emotional, 35% is professional, 10% is both physical and professional, 10% is both physical, emotional and professional, and 5% is physical. It has been observed that hemophilic children perceive the nurses positively, but feel angry with them and think it hurts them because they open the vascular access, however especially the gifts given, smiling face and completion of the transaction made the children feel good. It is recommended that pediatric nurses should use this method with children with different diseases.