Doğal kaynakların ekonomik değerlemesi: Melen Çayı ve Fırtına Deresi üzerine bir saha çalışması
Economic valuation of natural resources: A case study on Melen stream and Firtina creek
- Tez No: 746824
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada Düzce ilinde yer alan Melen Çayı ve Rize ilinde bulunan Fırtına Deresinin rekreasyonel ve turizm amaçlı kullanımının ekonomik değeri tahmin edilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla ilgili alanı ziyaret eden ziyaretçilerle yüz yüze anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Saha araştırmasında Seyahat Maliyet Yöntemi (SMY) ve Koşullu Değerleme Yöntemi (KDY) esasları çerçevesinde oluşturulan anket çalışması uygulanmıştır. Melen Çayına ilişkin saha çalışması Ağustos ve Eylül 2020 döneminde, Fırtına Deresine ilişkin saha çalışması ise Ekim 2020 döneminde gerçekleştirilmiştir. Melen Çayı sahasında yapılan anket sayısı 430 adet, Fırtına Deresinde yapılan anket sayısı ise 180 adet olarak gerçekleşmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, Melen Çayının toplam ekonomik değeri yaklaşık 7 milyar TL/yıl ile 34 milyar TL/yıl arasında değişirken, Fırtına Deresinin toplam ekonomik değeri yaklaşık 2,5 milyar TL/yıl ile 9 milyar TL/yıl arasında değişmektedir
Özet (Çeviri)
In this study, the economic value of the recreational and tourism use of Melen Stream in Düzce and Fırtına Stream in Rize province were tried to be estimated. For this purpose, a face-to-face survey was conducted with the visitors visiting the relevant area. İn the field research, a survey study, which was created within the framework of the Travel Cost Method and Contingent Valuation Method, was applied. Fieldwork on Melen Stream was carried out in August and September 2020, and fieldwork on Fırtına Stream was carried out in October 2020. The number of surveys conducted in the Melen Stream field was 430, and the number of surveys made in the Fırtına Stream was 180. According to the results obtained, the total economic value of Melen Stream varies between approximately 7 billion TL/year and 34 billion TL/year , while the total economic value of Fırtına Stream varies between approximately 2.5 billion TL/year and 9 billion TL/year.