Simin-i Danişver'in İntihab isimli eserinin ilk sekiz öyküsünün bağlaçlar açısından incelenmesi
An examination of the first eight stories of Simin-e Danishver's work titled Initahab in connections
  1. Tez No: 746840
  2. Yazar: SEVGİ BAYTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KUNT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fars Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada modern İran edebiyatının şekillenmesinde önemli bir role sahip olan Sîmîn-i Dânişver'in İntihâb isimli eserinin ilk sekiz öyküsünün bağlaçlar açısından incelenmesine yer verilmiştir. Çalışma giriş kısmından sonra iki ana bölüme ayrılmış olup girişte Sîmîn-i Dânişver'in hayatına, üslubuna ve eserlerine yer verilmiştir. Birinci bölümde kısmen bağlaçlar hakkında bilgi verilmiş olup Sîmîn-i Dânişver'in İntihâb isimli eserinin ilk sekiz öyküsünün bağlaç açısından incelemesi yapılmıştır. İkinci bölümde ise her bir eser kendi içinde bağlaçlar açısından alt ana başlıklar halinde incelenmiştir. Çalışmanın hedefi modern İran edebiyatında örnek rol olan Sîmîn-i Dânişver'in İntihâb adlı eserinin ilk sekiz öyküsünün bağlaçlar açısından çevirileriyle birlikte incelenerek akademik ortama aktarmaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the first eight stories of Sîmîn-i Dânişver's Intihab, which has an important role in shaping modern Iranian literature, are examined in terms of conjunctions. The study is divided into two main parts after the introduction and Sîmîn-i Dânişver's life, style and works are included in the introduction. In the first part, information about conjunctions is given, and the first eight stories of Sîmîn-i Dânişver's work named İntihâb are examined in terms of conjunctions. In the second part, each work is examined in terms of conjunctions in sub-main headings. The aim of the study is to analyze the first eight stories of Sîmîn-i Dânişver's Intihab, which is an exemplary role in modern Iranian literature, in terms of conjunctions, together with their translations, and transfer them to the academic environment.