Badmintoncularda pliometrik antrenmanların reaktif çevikliğe etkisi ve fizyolojik verilerin incelenmesi
The effects of plyometric training on reactive agility and the evaluation of physiological parameters in badminton players
- Tez No: 966254
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKSEL ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Badminton branşında çeviklik; sporcunun raketi hızla hazırlayıp pozisyonunu anlık olarak değiştirebilmesi, kort içerisinde öne, yana ya da arkaya hızlı bir şekilde hareket edebilmesi ve topa zamanında tepki verebilmesi gibi becerilerin, merkezi sinir sistemi ile iskelet-kas sistemi arasındaki uyumlu etkileşim, ani yön değişiklikleri ve hızlı karar verme süreçleriyle bütünleşmesiyle oluşan çok yönlü bir motor yetidir. Bu çalışmanın amacı, 8 haftalık pliometrik antrenman uygulamalarının badmintona özgü reaktif çeviklik ve genel çevikliğe etkisinin incelenmesi ve testler esnasındaki fizyolojik verilerin değerlendirilmesidir. Araştırmaya 12–18 yaş aralığında, en az 3 yıllık antrenman geçmişine sahip toplam 22 sporcu katılmıştır. Deney grubu (13,83±1,1 yıl, 162,33±12,52 cm, 53,25±9,85 kg) 12 kişi, kontrol grubu (13,40±1,26 yıl, 163,1±16,31 cm, 52,20±14,81 kg) ise 10 kişiden oluşmaktadır. Katılımcılara T-test, Four Corner çeviklik testi (FCÇT) ve badminton performans testi(BPT) uygulanmış ve testlerin hemen sonrasındaki ilk 30 saniye boyunca kalp atım sayısı verileri alınmıştır. Deney grubu, standart badminton antrenmanlarına ek olarak haftada 2 gün, 8 hafta süresince pliometrik antrenmanlar uygulamıştır. Kontrol grubu ise sadece standart branş antrenmanlarını sürdürmüştür. Tüm testler 8 haftalık antrenman protokolü öncesinde ve sonrasında uygulanmıştır. Çalışma sonucunda, deney grubunda T-test, FCÇT ve BPTs testlerinde anlamlı düzeyde gelişim bulunmuştur. Kontrol grubunda ise sadece T-test performansında anlamlı düzeyde gelişim bulunmuştur (p < 0.05).
Özet (Çeviri)
Badminton agility is a multifaceted motor skill that involves the athlete's ability to quickly prepare the racket, change position instantaneously, move rapidly in all directions within the court (forward, lateral, and backward), and respond to the shuttle in a timely manner. This skill results from the coordinated interaction between the central nervous system and the musculoskeletal system, integrating sudden directional changes and rapid decision-making processes. The aim of this study was to examine the effects of an 8-week plyometric training program on badminton-specific reactive agility and general agility, as well as to evaluate the physiological responses recorded during testing. A total of 22 athletes aged 12–18 years, each with at least 3 years of training experience, participated in the study. The experimental group (n = 12; 13.83±1.1 years, 162.33±12.52 cm, 53.25±9.85 kg) and the control group (n = 10; 13.40±1.26 years, 163.1±16.31 cm, 52.20±14.81 kg) were assessed using the T-test, Four Corner Agility Test (FCCT), and Badminton Performance Test (BPT). Heart rate data were collected during the first 30 seconds immediately following each test. The experimental group performed plyometric training sessions twice a week for eight weeks in addition to their standard badminton practices, while the control group continued only with their regular training routines. All performance tests were conducted before and after the 8-week plyometric training programme. The results revealed statistically significant improvements in the experimental group's performance in the T-test, FCCT, and BPTs (p < 0.05). In contrast, the control group showed significant improvement only in the T-test. No statistically significant difference was observed in the BPTk in either group (p > 0.05).