Badmintoncularda saha içi ve saha dışı yüksek şiddetli aralıklı antrenmanın performansa etkisi
The effect of hİGH-intensity interval training on the performance of badminton players on and off the field
- Tez No: 790157
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN ATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu araştırma badminton sahası içinde ve badminton sahası dışında yapılan yüksek şiddetli aralıklı (interval) antrenmanın (YŞİA) performansa etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Yöntem: Çalışmaya badminton milli takımında yer alan, en az 7 yıldır badminton branşı ile uğraşan 25 erkek sporcu katılmıştır. Haftada en az 5 gün antrenman yapan aktif sporculardan oluşmuştur. Sporcular badminton sahası içinde ve dışında yapılan YŞİA grubu olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Sporculara 6 hafta boyunca ilk hafta 2, diğer 5 haftada ise 3 gün olmak üzere badminton saha içi ve saha dışında YŞİA antrenman programı uygulanmıştır. 6 haftalık YŞİA öncesi ve sonrası pençe kuvveti, bacak kuvveti, sıçrama değerleri, Running Anaerobik Sprint testi (RAST) ile ölçülen güç değerleri, T Çeviklik, 20 m sürat, illiniois çeviklik ve araştırmacı tarafından hazırlanan badmintona özgü saha testi değerleri incelenmiştir. Bulgular: Deneklerin 6 haftalık YŞİA öncesi ve sonrası performans parametreleri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was carried out to examine the effect of high-intensity interval training (HIIT) on performance, both inside and outside the badminton court. Material and Method: 25 male athletes, who are in the badminton national team and have been dealing with badminton for at least 7 years, participated in the study. It consists of active athletes who train at least 5 days a week. Athletes are divided into two groups as the HIIT group, which is held inside and outside the badminton court. A HIIT training program was applied to the athletes for 6 weeks, 2 days in the first week and 3 days in the other 5 weeks, both on and off the field of badminton. Claw strength, leg strength, jump values, power values measured by Running Anaerobic Sprint test (RAST), T Agility, 20 m sprint, illiniois agility and badminton-specific field test values prepared by the researcher were examined before and after 6 weeks of SCI. Results: The performance parameters of the subjects before and after the 6- week SCI were analyzed.