Investigating high school EFL learners' self-efficacy beliefs in the online learning environment
Lisede yabancı dil eğitimi alan öğrencilerin çevrimiçi öğrenme ortamındaki öz yeterlik inançlarının araştırılması
  1. Tez No: 746933
  2. Yazar: CANSU YANÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİHA KAHYALAR GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
İngilizce, gelişmiş dünyamızda tüm çalışmalar, araştırmalar ve bazı topluluklarda en çok kullanılan dildir. Sonuç olarak, iyi bir konuma ve makul bir gelire sahip olmak için hemen hemen her ülkede ingilizce öğrenmek bir zorunluluk haline gelmiştir. Ne yazık ki, bu gereksinimin Yabancı Dil Olarak ingilizce (EFL) öğrenenlerin öğrenme konusundaki deneyimleri ve görüşleri üzerinde etkisi olabilir. Bazıları nerede öğrendiklerine bakılmaksızın ikinci bir dil öğrenmeye konsantre olabilse de, diğerleri öğrenme ortamlarından etkilenecektir. Bazıları nerede öğrendiklerine bakılmaksızın ikinci bir dil öğrenmeye konsantre olabilse de, diğerleri öğrenme ortamlarından etkilenecektir. Günümüzde Türkiye'de çevrimiçi öğrenme ortamı giderek yaygınlaşmaktadır. Çoğu eğitim kurumu, öğrencilerin özgüvenini ve öz yeterliliğini en üst düzeye çıkarmak için çevrimiçi öğrenme kaynaklarının verimliliğini artırmaya çalışmıştır. Ayrıca, EFL öğrencilerinin çevrimiçi bir öğrenme ortamında kendi becerilerini anlamalarını ve değerlendirmelerini kolaylaştırmak istiyorlar. Bu araştırma 'EFL Öğrencilerinin Çevrimiçi Öğrenme Ortamındaki Öz Yeterlik İnançlarının Araştırılması" konusu için yürütülecektir. Bu çalışma demografik faktörler açısından da dikkate alınacaktır. Çalışmada lise EFL öğrencilerinin cinsiyetleri, yaşları, ingilizce düzeyleri demografik faktörler olacaktır. Esb'leri ölçmek için Yanar (2012) tarafından hazırlanan anket formu uygulanacaktır. Ayrıca, katılımcılarla çevrimiçi dil öğrenimi sırasında öz yeterlik hakkındaki görüşlerini anlamak için yarı yapılandırılmış bir görüşme yapılacaktır. Çalışma Mersin'de bir lisede yürütülecektir. Analiz edilen sonuçlar çalışmada sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
English is the most widely used language in our developed world for all work, research, and also in some communities. As a result, learning English has become a must in virtually every country in order to have good position and a reasonable income. Unfortunately, this requirement may have an effect on English as a Foreign Language (EFL) learners' experiences and opinions on learning. Although some of them can concentrate on learning a second language regardless of where they are learning, others will be influenced by their learning environment. Although some of them can concentrate on learning a second language regardless of where they are learning, others will be influenced by their learning environment. Nowadays, the online learning environment is becoming increasingly common in Turkey. Most educational institutions have indeed attempted to improve the efficiency of online learning resources in order to maximize learners' confidence and self-efficacy. Furthermore, they want to make it easier for EFL learners to understand and evaluate their own skills in an online learning environment. This research will be conducted for the topic ''The Investigation of EFL Learners' Self-efficacy Beliefs in the Online Learning Environment''. This study will also be taken into consideration in terms of demographic factors. High school EFL learners' gender, age, their English level, will be the demographic factors in the study. In order to measure ESBS, the questionnaire will be applied which is prepared by Yanar (2012). Moreover, a semi-structured interview will be done with the participants to understand their opinions about self-efficacy during online language learning. The study will be conducted in a high school in Mersin, Turkey. The analyzed results will be presented in the study.