Mediator effect of positive psychological capital inthe relation between servant leadership andemployee performance in local governments
Yerel yönetimlerde hizmetkâr liderlik ile çalışanperformansı ilişkisinde pozitif psikolojik sermayeninaracı etkisi
- Tez No: 746934
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ZEHİR, PROF. DR. MUSTAFA SAĞSAN, DOÇ. DR. YASİN ŞEHİTOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yakın Doğu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırmada hizmetkâr liderlik tarzının çalışan performansına etkisinde pozitif psikolojik sermayenin aracılık etkisi İstanbul Büyükşehir Belediyesi yünyesindeki çalışanlar kapsamında araştırılmıştır. Araştırma evreni olarak İstanbul Büyük Şehir Belediyesi beyaz yakalı çalışanları belirlenmiştir. Veriler araştırma evreninden elektronik ortamda hazırlanan anket yoluyla toplanmıştır. Araştırma anketi dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde katılımcıların demografik özellikleri kapsamındaki sorular, ikinci bölümde hizmetkâr liderlik ölçeği, üçüncü bölümde pozitif psikolojik sermaye ölçeği ve dördüncü bölümde ise çalışan performansı ölçeği bulunmaktadır. Araştırma kapsamında toplamda örneklemi istatistiksel olarak temsil gücü olan 236 anket elde edilmiştir. Elde edilen anketler SPSS 22.0 paket programında analiz edilmiştir. İlk olarak katılımcıların demografik özelliklerine yönelik frekans analizleri yapılmıştır. Daha sonra araştırma kapsamında kullanılan ölçeklerin güvenilirlik ve geçerliliklerinin sınanması amacıyla güvenilirlik testi ve faktör analizleri yapılmıştır. Sonrasında ise, araştırma kapsamındaki değişkenler arasındaki ilişki ve etkinin saptanması adına korelasyon ve regresyon testleri yapılmıştır. Son olarak ise hizmetkâr liderlik, pozitif psikolojik sermaye ve çalışan performansının katılımcıların demografik özelliklerine göre algılarında farklılaşıp farklılaşmadığı saptamaya yönelik farklılık testleri yapılmıştır. Yapılan testler neticesinde hizmetkâr liderlik tarzı çalışan performansını pozitif yönde etkilemektedir ve pozitif psikolojik sermaye ise bu ilişkide aracı bir role sahiptir. Ayrıca katılımcıların eğitim seviyeleri ve çalıştıkları kurum yaşının araştırma değişkenlerini algılamalarında farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the mediator effect of the positive psychological capital was investigated in the effect of the servant leadership style on the employee performance in Istanbul Metropolitan Municipality. As a research sample, white collar employees of Istanbul Metropolitan Municipality have been identified. The data were collected from the research sample by means of a questionnaire prepared in electronic environment. The research questionnaire consists of four parts. In the first part, questions about the demographic characteristics of the participants, the second part is the servant leadership scale, positive psychological capital scale in the third part and employee performance scale in the fourth part. In the scope of the research, 236 questionnaires were obtained which had statistical significance in the sampling. The obtained questionnaires were analyzed in SPSS 22.0 package program. First, frequency analyzes were conducted on the demographic characteristics of the participants. Then, reliability tests and factor analyzes were conducted to test the reliability and validity of the scales used in the research. Correlation and regression tests were performed to determine the relationship and the effect of variables within the study. Finally, T-test and Anova test were conducted to determine whether servant leadership, positive psychological capital, and employee performance differed in perceptions of participants according to their demographic characteristics. As a result of the tests conducted, the servant leadership style influences employee performance by positive and the positive psychological capital has a mediator role in this relation. It has also been achieved that the level of education of participants and the age of firms they work differ in their perception of research variables.