Impact of digitalization on future and existing jobs in Emirates
Dijitalizasyonun Emirliklerdeki gelecek ve mevcut işler üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 746938
  2. Yazar: OMAR BEN HAMMOU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVRİM İLDEM DEVELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yöneticiler İçin İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
BAE (Birleşik Arap Emirlikleri) hükümeti, 2021 vizyonuna ulaşmak için tüm analog hizmetleri dijitale çevirme planlarıyla birlikte adım adım ilerliyor. 2021 yılına kadar en iyiler arasında olmayı hedefliyoruz. Amaç, Birleşik Arap Emirlikleri'nde yaşamı daha konforlu hale getirmek. BAE'nin hızlı teknolojik ilerlemesi ve dijitalleşmesi ile Yapay Zeka'nın insanların hayatlarına girip onları etkilemesi sonucu bazı insanlar önümüzdeki 10 yıl içinde çeşitli sektörlerde işlerini kaybedecekler. Gelecekteki gelişmelere uyum sağlamak için BAE'deki eğitim sistemini yenilemek, hükümetin öğrencileri BAE devlet sektöründeki gelecekteki mesleklere hazırlamaya yönelik araştırma planı ve stratejisidir. Araştırmamda halihazırdaki işlere, mevcut çalışanlara ve niteliklerine ve daha nitelikli ve otomatik işlerin yerini alacağı işlere odaklanacağım. Ayrıca personel ve öğrencilerin işe alınması için hangi yeteneklere ihtiyacı var ve işverenlerin BAE'deki mesleklerin dijitalleşmesinin getirdiği değişime hazırlıklı olmak için hangi değişiklikleri yapması gerekiyor? Bu çalışma, BAE hükümeti ülkede dijitalleşmeyi teşvik ettiğinden ve birçok devlet çalışanı etkileneceğinden dolayı BAE devlet sektöründeki işçilere yöneliktir. Hükümet mevcut sistemleri modernize etmek için hangi adımları atacak? İş arayanlara gelecekte iş fırsatlarını sağlamaya yönelik strateji nedir? Halihazırda üniversitelere kaydolmuş yeni öğrenciler, iş piyasasında rekabetçi ve yetkin olmak için hangi programları veya mesleki becerileri almalıdır? Henüz kurumlara kaydolmamış öğrenciler için okulların üstüne çalışması gereken dersler nelerdir? Hangi kuruluşların gelecekteki değişikliklerinin kendi çıkarlarına uymadığını ve gelecekteki değişikliklere uyum sağlarken işletmelerini nasıl çalışır durumda tutacaklarını inceleyeceğim.
Özet (Çeviri)
To achieve its vision of 2021, the UAE government is moving forward with plans to turn all analog services into digital. By 2021, we aspire to be among the best." The goal is to make a living in the United Arab Emirates a little bit more comfortable. With Artificial Intelligence entering people's lives and impacting them as a result of the UAE's rapid technological progress and digitalization, some people will lose their employment in various industries in the next 10 years. The government's research plan and strategy for preparing students for future professions in the UAE government sector are to revamp the education system in the UAE to adapt to future advancements. In my research, I'll focus on existing jobs, current employees and their qualifications, and jobs that more qualified and automated jobs will replace. Also, what abilities do staff and students need to get hired, and what changes must employers do to be prepared for the change brought on by the digitalization of occupations in the UAE? This study is aimed at workers in the UAE government sector, as the UAE government is driving digitalization in the country, and many government employees would be affected. What steps will the government take to modernize the existing systems? What is the strategy for ensuring future work opportunities for job seekers? What programs or professional skills should new students who have already enrolled in universities take in order to be competitive and competent in the job market? What are the top courses that colleges should develop for students who have yet to enroll in institutions? Will go through which organizations' future changes are not in their best interests and how to keep their business operating while adapting to future changes.