COVID-19 geçirmiş bireylerde kontralateral supresyon mekanizmasının incelenmesi
Investigation of contralateral suppression mechanism in individuals with COVID-19
  1. Tez No: 746956
  2. Yazar: MÜNEVVER GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN SUNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Covid-19 orta kulak ve iç kulakta hasara neden olmaktadır. Otoakustik emisyonlar aracılığıyla olivocohlear (OC) efferent işitme sistemi değerlendirilebilir. Klinik bir ortamda, otoakustik emisyonlar bir kulakta (ipsilateral kulak), karşı kulağa (kontralateral kulak) akustik stimülasyon verilerek değerlendirebilir. Otoakustik emisyonun kontralateral baskılanması, efferent işitme sinir sisteminde görev alan medial olivo koklear tarafından düzenlenir. Kontralateral akustik stimülasyon efferent sistem aracılığıyla beyin sapı düzeyinde supresyona neden olur. Otoakustik emisyon cevap amplitüdlerinde bir azalma var ise efferent işitme fonksiyonunun normal olduğu söylenebilir. Ancak supresyonun elde edilememesi efferent sistemin fonksiyonundaki bozukluğu gösterir. Çalışmanın amacı hastalığı geçirmiş bireylerde ölçülen kontralateral supresyon değerlerinin odyolojik açıdan anlamlılığını araştırmaktır. Çalışma normal işitmeye sahip Covid-19 geçirmemiş 30 ve Covid-19 geçirmiş 30 kişi ile birlikte tamamlanmıştır. Çalışmada her gönüllüye 1000 Hz-4000 Hz frekanslarında supresyonlu ve supresyonsuz Transient uyarılmış otoakustik emisyon (TEOAE) ölçümleri yapılmıştır. Tüm gönüllülerin sonuçlarının supresyon miktarları hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Covid-19 causes damage to the middle ear and inner ear. Through otoacoustic emissions, the olivocohlear (OC) efferent hearing system can be evaluated. In a clinical setting, otoacoustic emissions can be evaluated by giving acoustic stimulation in one ear (ipsilateral ear) to the opposite ear (contralateral ear). The contralateral suppression of otoacoustic emission is regulated by the medial olivo cochlear, which is involved in the efferent auditory nervous system. Contralateral acoustic stimulation causes suppression at the level of the brainstem via the efferent system. If there is a decrease in the otoacoustic emission response amplitudes, it can be said that the efferent hearing function is normal. However, failure to obtain suppression indicates dysfunction of the efferent system. The aim of the study is to investigate the audiological significance of contralateral suppression values measured in individuals with the disease. The study was completed with 30 people with normal hearing who did not have Covid-19 and 30 who did not have Covid-19. In the study, suppressed and unsuppressed Transient evoked otoacoustic emission (TEOAE) measurements were made on each volunteer at frequencies of 1000 Hz-4000 Hz. The suppression amounts of the results of all volunteers were calculated.