From sexual harassment against women in business life to cybersexual harassment in professional platforms: A study on digitalization of workplace harassment against white-collar women
İş hayatında kadınlara karşı cinsel tacizden profesyonel platformlardaki çevrimiçi tacize: Beyaz yakalı kadın çalışanlara karşı iş yeri tacizinin dijitalleşmesi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 747005
  2. Yazar: ÖZGE NUR KOCABAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZEN BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Psychology, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Kadına yönelik cinsel taciz, tüm dünyada ele alınan önemli toplumsal sorunlardan biridir. Gerçekleştiği ortam ve türleri değişse de yüzyıllardır var olan bir gerçektir. İnternetle birlikte her şeyin dijitalleştiği gibi taciz de dijital ortama taşınmıştır. Kadınların çalışırken veya iş ararken tacize uğradığı iddia ediliyor. Mesleki amaçlarla kullanılan çevrimiçi platformlarda ve işyerinde yaşanan taciz, tacizin yaygınlığını ve mağdurlar üzerindeki etkilerini araştırmak için, özel sektörde çalışan 20-40 yaş arası beyaz yakalı 249 kadın ile anket çalışması yapılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre kadınların en çok maruz kaldıkları taciz siber tacizdir. Her yüz kadından 73'ünün profesyonel dijital platformlarda tacize uğradığı gözlemlenmiştir. Yaşanan taciz türlerinde; ısrarlı çevrimiçi flört talepleri, mağdurun reddetmesine karşı devam eden, istenmeyen romantik mesajlar almak, cinsel ve tehdit içerikli şakalar ve hakaretler en yaygın taciz türleridir. Yaşanan etkiler göz önüne alındığında, online şiddet ve tacizin, offline tacize kıyasla mağdurlar üzerinde daha hafif etkileri olduğu anlamına gelmediği görülmektedir. Fiziksel istismarın psikolojik ve fizyolojik etkilerinin siber taciz mağdurlarında da görüldüğü ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Sexual harassment against women is one of the important social problems addressed all over the world. It is a fact that has existed for hundreds of years, although the place and types of it change. Harassment has been transferred to the digital environment, as everything has become digital with the Internet. It is claimed that women are subjected to harassment while working or looking for a job. To investigate the prevalence of workplace harassment and harassment on online platforms used for professional purposes and its psychological effects on victims, an online nonprobability sampling survey on 249 white-collar women aged 20-40 working in the private sector was conducted. According to results of the study, harassment that women are most exposed to is cyber harassment. It has been observed that 73 women out of every hundred have been subjected to harassment on professional digital platforms. In the types of harassment experienced; persistent online dating requests, receiving unwanted romantic messages, sexual jokes and insults are the most common types of harassment. Considering the effects experienced, it is seen that the violence and harassment online, compared to offline harassment, does not mean that it has milder effects on the victims. It has been revealed that the psychological and physiological effects of physical abuse are also seen in victims of cyber harassment.