Solunum desteği alan prematüre bebeklerde uygulanan mekanik ventilasyon modlarının tükürük kortizol düzeylerine etkisi
The effect of mechanical ventilation modes on salivary cortisole levels in premature babies receiving respiratory support
  1. Tez No: 747006
  2. Yazar: SELİN KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SATAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Neonatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş ve Amaç: Prematüre doğmuş yenidoğanların solunum sistemi yeterince gelişmemiş olduğundan bu bebeklerde solunum yetmezliği sık görülmekte ve mekanik ventilasyon tedavisi gerekebilmektedir. Bu uygulama süresince bebeklerde oluşan ağrı ve stres bu bebeklerin nörolojik gelişiminde olumsuz sonuçlara yol açabilen bir durumlardan biridir. Stres varlığını gösteren önemli invaziv olmayan testlerden biri de tükürük kortizol düzeyidir. Bu çalışmada olguların tükürük kortizol düzeyi ölçülerek uygulanan mekanik ventilasyon modları ile stres düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi hedefledik. Yöntem: Çalışma, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Yenidoğan Yoğun Bakım Üniteleri'nde yürütüldü. Prematürite nedeni ile takip edilen, çeşitli nedenlerle solunum desteği alan 65 prematüre bebek çalışma grubunu ve oda havasında solunum desteği ihtiyacı olmayan 43 prematüre bebek ise kontrol grubunu oluşturdu. Örnek alımından hemen önce nabız, vücut sıcaklığı, solunum sayısı, oksijen saturasyonu, sistolik-diyastolik kan basıncı değerleri kaydedildi. Bebeklerin ağrı değerlendirilmesinde NIPS ölçeği kullanıldı. Stres düzeyini belirlemek için tükürük kortizol düzeyi çalışıldı. Çalışmaya dahil edilen bebeklerden postnatal 4.günde, sabah 07.00-09.00 ve akşam 22.00-23.00 saatleri arasında aynı sağlık personeli tarafından tükürük örneği alındı. Bulgular: Çalışma grubundaki bebeklerin 32'si kız, 33'ü erkek, kontrol grubundaki bebeklerin 23'ü kız, 20'sı erkek idi. Çalışmaya alınan bebeklerin ortalama doğum haftası ve doğum ağılığı arasında istatistiksel farklılık yoktu.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Since the respiratory system of prematurely born newborns is not sufficiently developed, respiratory failure is common in these infants and mechanical ventilation treatment may be required. Pain and stress in babies during this practice is one of the conditions that can lead to negative consequences in the neurological development of these babies. One of the important non-invasive tests showing the presence of stress is salivary cortisol level. In this study, we aimed to examine the relationship between mechanical ventilation modes and stress levels by measuring the salivary cortisol level of the cases. Method: The study was carried out in Çukurova University Faculty of Medicine Neonatal Intensive Care Units. The study group consisted of 65 premature infants who were followed up for prematurity and received respiratory support for various reasons, and 43 premature infants who did not need respiratory support in room air constituted the control group. Just before sampling, pulse, body temperature, respiratory rate, oxygen saturation, systolic-diastolic blood pressure values were recorded. NIPS scale was used to evaluate the pain of infants. To determine the stress level, salivary cortisol level was studied. Saliva samples were taken from the babies included in the study on the postnatal 4th day between 07.00-09.00 in the morning and 22:00-23.00 in the evening by the same health personnel. Results: 32 of the babies in the study group were girls and 33 of them were boys, and 23 of the babies in the control group were girls and 20 were boys. There was no statistical difference between the mean birth week and birth weight of the babies included in the study.