The challenges of Syrian students in education system in Ankara from the perspectives of teachers
Ankara'daki Suriyeli öğrencilerin eğitim sisteminde yaşadığı zorluklarının öğretmenlerin bakış açısı ile incelenmesi
  1. Tez No: 747021
  2. Yazar: AYLİN SÜER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEZBAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Türk eğitim sistemindeki Suriyeli öğrencilerin eğitim otramlarında yaşadıkları zorlukları araştırmak ve bazı önerilerde bulunmaktır. Daha iyi bir bakış açısı kazanabilmek için göç, entegrasyon, mülteci eğitimi ve Suriyeli öğrencilerin eğitimi hakkında literatür taraması yapılmıştır. Suriyeli öğrencilerin okul ortamında yaşadıkları zorlukları anlamak için nitel bir araştırma yöntemi kullanılmıştır. Veri toplamak için Ankara'nın farklı bölgelerindeki 6 devlet okulunda 15 öğretmenle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Çalışmanın bulguları sonucunda, devlet okullarında eitim gören Suriyeli öğrencilerin eğitim sisteminde çeşitli zorluklarla karşı karşıya kaldıkları ortaya çıkmıştır. Bu zorluklar iki başlık altında toplanmıştır. Okul Ortamındaki zorluklar dil engeli, ayrımcılık, öğretmenlerin yetkinliği ve okula uyumdur. Okul Dışı Faktörler; dijital eşitsizlik, sosyo-ekonomik engeller, veli-okul ilişkisi ve kültürel farklılıklardır. Bu nedenle Suriyeli çocukların eğitime ve topluma kazandırılması için sürdürülebilir ve etkin politikaların acilen hayata geçirilmesi gerekmektedir. Gelecekte atılacak adımlar sadece Suriyeli öğrencilerin yaşamlarına katkı sağlamakla kalmayacak, Türkiye'nin refahı için de büyük önem arz edecektir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to investigate the educational challenges of Syrian students in the Turkish education system and develop some recommendations for their future education. In order to gain a better perspective, a literature review on migration, integration, refugee education, and the educational challenges of Syrian students has been conducted. A qualitative research method has been employed to comprehend the challenges of Syrian students in the school environment. To collect data, semi-structured interviews with 15 teachers in different regions of Ankara in 6 public schools have been made. As a result of the findings of the study, it has become evident that Syrian students have been facing several challenges in the Turkish education system in public schools. These challenges have been categorized under two headings. Challenges within the School Environment are the language barrier, discrimination, teachers' competence, and school adaptation. Out of School Factors are the digital divide, socio-economic barriers, parent-school relationship, and cultural differences. Therefore, sustainable and effective policies should be implemented to ensure the integration of Syrian children into the education system and society. The steps to be taken in the future will not only contribute to the lives of Syrian students, but will also have great importance for the prosperity of Turkey.