Experiences of teachers and administrators in the education process of Syrian students
Türkiye'de Suriyeli göçmen öğrencilerin eğitim sürecinde yönetici ve öğretmenlerin karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerileri
  1. Tez No: 757742
  2. Yazar: KERİMAN KİRT TEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Sosyolojisi (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Ülkelerinde patlak veren iç savaş, milyonlarca Suriyelinin farklı ülkelere göç etmek zorunda kalmasına neden olmuştur. Türkiye bu göçmenlere açık kapı politikası uygulanmış ve“Geçici Koruma”statüsü verilmiştir. Sayısı gün geçtikçe artan Suriyelilerle birlikte birçok alanda farklı sorunlar gündeme gelmiştir. Bu sorunların en önemlilerinden birisi de eğitimde yaşanan problemlerdir. Sorunların büyük ölçüde bertaraf edilmesi için Suriyelilerin eğitim öğretim hakları konusunda çeşitli adımlar atılmış ayrıca bu öğrencilerin eğitim öğretime kolay ve hızlı entegre edilmesi için birçok girişimde bulunulmuştur. Bütün bu girişimlere rağmen öğrenciler, öğretmenler ve idareciler bu süreçte çok çeşitli zorluklarla karşılaşmışlardır. Bu çalışmada da Suriyeli öğrencilerin eğitim öğretim sürecinde öğretmenlerinin ve idarecilerin karşılaştıkları sorunlar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The civil war that erupted in their country forced millions of members of the countries to where Syrians emigrated intensively. An open door policy has been implemented and“Temporary Protection”status has been given to the Syrians. As the number of Syrians living in Turkey has risen recently, several problems have surfaced. The educational problem is one of these issues. To eliminate the problems, various steps have been taken regarding the educational and training rights of Syrians and many attempts have been made to integrate these students into the Turkish educational system easily and quickly. Despite all these initiatives, students, teachers, and administrators have faced many challenges in this process. In this study, the challenges faced by administrators and teachers in the education path of Syrian refugee students are discussed.