An ecocritical approach to Alice Oswald's selected poems
Alice Oswald'ın seçilmiş şiirlerine çevreci bir yaklaşım
- Tez No: 747074
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZILA HEIDARZADEGAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ RAŞİT ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bilim adamları, evrendeki insan ve insan olmayan sakinler arasında dengeli bir bağlantı olduğu için, edebiyat ve doğal çevre arasındaki ilişkiyle ilgili olarak dünya çapında ekoeleştiriyi tartışırlar. Fakat bu konu, insan dünyasındaki teknolojik gelişmeler nedeniyle tehlikeli boyutlara geriledi. Bu tez, Alice Oswald'ın Dart, A Sleepwalk on the Severn ve Memorial adlı şiirlerinde verilen ekoeleştirel farkındalığı araştırıyor. Dolaylı olarak şiirler okuyucuya ve her insana, insanın çevredeki her şeyin merkezinde olmaması gerektiğini fark ettirir. Ayrıca seçilen üç şiirin doğal ortamında insan ve insan dışı failler arasındaki olumlu veya olumsuz etkileşimi araştırır. Bu çalışmanın ilk bölümü, ekoeleştiriyi genel olarak dalgalarını ve türlerini ortaya koyarak ele almaktadır. Daha sonra, ekoeleştirinin ana kavramları ve yönleri gibi farklı aşamalar alır. Sonraki bölümler, Oswald'ın seçilmiş üç şiirinin bazı kıtalarında ekoeleştirel bakış açısının neden görülebildiğini ele alıyor. İnsan ve insan dışı etkenler arasında doğal çevre üzerinde gaddar bir etki yaratan olumsuz bir ilişki olduğu, ancak bu durumun insanları çevresel krizlerden dehşete düşürdüğü bulundu. İnsan olmayan sakinler ve insan sakinleri ile kendi olumsuz bağlantılarıyla değiştirildi. Çalışma aynı zamanda şairin okurlarını doğal krizin sonuçlarından sakınmak için 'konuşma', 'sessizlik' ve 'dinleme' incelmesi ortaya yöntemlerini nasıl kullandığını gösteriyor örneğin çevre kirliliği, ormansızlaşma, nüfusun artması ve ozon tabakasının incelmesi ortaya çıkar, eğer çevreyi ihmal etmeye devam ederlerse ve genel olarak insan olmayan ajanlar ve diğer canlı varlıklarla antroposentrikliği takip ederlerse mevcut çevre zarar görür.
Özet (Çeviri)
Scholars usually discuss ecocriticism worldwide regarding the relationship between literature and the natural environment, as there once been a balanced connection between human and non-human inhabitants in the universe. But, it declined to hazardous extents due to technological advancements in human world. This thesis explores the ecocritical awareness given in Alice Oswald's poems Dart, A Sleepwalk on the Severn and Memorial. Indirectly, the poems notify readers and every human that man must not be the center of everything in the environment. It also investigates negative or positive interaction between human and non-human agents in the natural environment in the selected three poems. The first chapter of this study deals with ecocriticism in general, discussing its waves and types. It later takes different stages, such as the main concepts and aspects of ecocriticism. The subsequent sections deal with ecocritical perspective seen in some stanzas of Oswald's three selected poems. It was found that there is a negative relationship between human and non-human agents that results in an atrocious effect on the natural environment, yet this makes human beings terrified by environmental crisis which happened because of their own negative connection with non-human inhabitants and human inhabitants. The study also shows how the methods of 'speaking', 'silence' and 'listening' were used by the poet to beware her readers of the results of natural crisis such as pollution, deforestation, overpopulation, and ozone layer depletion that might happen to the current environment if they continue neglecting positive connection and pursue anthropocentricism with non-human agents and other living beings in general.