Pragmatics of compliment speech-act verbs used by Iraqi EFL students
Iraklı EFL öğrencileri tarafından kullanılan ilgi sözü işlemlerinin pragmatikleri
  1. Tez No: 747119
  2. Yazar: HUDA ABDULATIF AHMED AL-DULAIMI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAJWA YASEEN ISMAIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Yeni bir dil öğrenmek, onun kelime dağarcığını ezberlemenin ötesine geçer. Öğrenciler muhtemelen önce her kelimenin anlamını kavramakta ve ardından onu nasıl ve ne zaman uygulayacaklarını hatırlamakta zorlanacaklar. Onlarca yıldır Iraklı çocukların geleneksel eğitim hizmetlerine erişimi reddedildi. Konuştuğunuzda, bir“konuşma eylemi”gerçekleştiriyorsunuz (örneğin, özür, istek veya iltifat). Araştırmacı, Iraklı İngilizce öğrenenler tarafından iltifat konuşma eyleminin pragmatik kullanımına odaklanmaya karar verdi. Iraklı EFL öğrencilerinin tamamlayıcı cevapları, toplumdilbilimsel bir araştırma olan mevcut çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Bu çalışmada Iraklı İngilizce öğrenenlerin edimbilimsel bilgi ve yeterlilikleri ile edimbilimsel bilgi edinmek için kullanılan dil öğrenme stratejileri ve onların edimbilim hakkındaki görüşleri ve algıları incelenmiştir. Pratik uygulamaları kavramak için araştırmacılar birincil araştırmalara odaklandılar. Verileri yirmi farklı bağlam kullanarak toplamak için Yazılı Söylem Tamamlama Görevleri (bundan böyle DCT) kullanıldı. Söz edimlerinin Searle kuramına göre sınıflandırılması ve çalışmada kullanılan iltifatın beceri, sahiplenme ve kişilik özellikleri gibi üç ana kategorisi. Çalışmaya Irak'taki Diyala Üniversitesi İngilizce Bölümü'nden 150 öğrenci katılmıştır. Çalışma, herhangi bir durumu iltifat ederken Iraklı İngilizce öğrenenlerin konuşma eylemlerinde çeşitlilik buldu. Mevcut çalışmada, Iraklıların tepkilerinin aynı şekilde iki tür tepkinin, yani olumsuz ve olumlu anlamsal yapının bir kombinasyonunu içerdiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Learning a new language goes well beyond simply memorising its vocabulary. Students will probably have a hard time first grasping the meaning of each word and then remembering how and when to apply it. For decades, Iraqi children have been denied access to conventional educational services. When you speak, you are engaging in a“speech act”(e.g., apology, request or compliment). The researcher have decided to focus on the pragmatic use of compliment speech act by Iraqi EFL learners. Iraqi EFL students' complement answers are the subject of the current study, which is a sociolinguistic investigation. Pragmatic knowledge and competency of Iraqi EFL learners were examined in this study, as were the language learning strategies used to acquire pragmatic information and their views on and perceptions of pragmatics. In order to have a grasp on practical applications, the researchers focused on primary research. Written Discourse Completion Task (DCT henceforth) were used to gather the data using forty situations under eight different contexts. The contexts consist of classification of speech acts by Searle theory and three main categories of compliment such as skill, possession, and personality characteristics used in the study. The study included 150 students from the English Department at Diyala University in Iraq. The study found variety in the speech acts of Iraqi EFL learners when complimenting any situation. In the current study, Iraqis' responses were likewise shown to contain a combination of the two types of responses i.e. negative and positive semantic structure.