Management of hybrid electric microgrid using fuzzy logic and adaptive neural network
- Tez No: 747235
- Danışmanlar: PROF. DR. GALİP CANSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Enerji Çoğu ülke yenilenebilir kaynakları (güneş ve rüzgar enerjisi) içeren dağıtık bir üretim mikro şebekesi kurmuştur. Bu sistemle ilgili olarak, bu çalışmada iki konu ele alınmıştır; talebin hareket edebileceği aralığın hesaplanması ve talep yönetimi sinyallerinin tahmin üzerindeki etkisi. İlk konu için, geçmiş verilere dayalı olarak dinamik aralığı belirlemek için bulanık aralıklar kullanılacaktır. Bu aralık, tüketicilere gönderilen sinyallerin bağlı olduğu yük yer değiştirme faktörü için optimize edicinin sınırlarını sağlar.
Özet (Çeviri)
The Energy most countries installed a distributed generation micro-grid which incorporates renewable resources (solar and wind energy) With respect to this system, in this work two topics are addressed; the calculation of the range in which the demand can move and the effect that the demand management signals have on the forecast. For the first topic, fuzzy intervals will be used to determine, based on historical data, the dynamic range. This range provides the limits to the optimizer for the load displacement factor, on which the signals that are sent to the consumers depend.