Özel sanat kursların maliyet hesaplanmasında faaliyet tabanlı maliyet sisteminin uygulanması
Activity based costing application in cost calculation of private art courses
- Tez No: 747236
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNAY DENİZ DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finans Yönetimi Anabilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Maliyet muhasebesi, işletmelere verecekleri stratejik kararlarda kritik bilgiler sunmaktadır. Ancak geleneksel maliyet sistemi sisteminde ortaya çıkan bilgiler yalnızca faaliyet tabanlı maliyet sistemi sisteminde üretilen saklı bilgiler konusunda yeterli olmamaktadır. Faaliyet tabanlı maliyet sistemi, geleneksel maliyet sisteminin aksine maliyetleri işletmelerin faaliyetlerine atamaktadır. Faaliyet tabanlı maliyet sistemi işletmelerin kar maksimizasyonu sağlamak ve rekabet avantajı elde etmek için her bir faaliyetinin etkinliğinin denetlenmesine, bu doğrultuda değer yaratmayan faaliyetlerin belirlenmesine ve ortadan kaldırılmasına yardımcı olmaktadır. Bu araştırmanın amacı, faaliyet tabanlı maliyet sisteminin özel eğitim kurumlarında uygulanmasını ve çıktılarının geleneksel maliyet sisteminden nasıl farklılaştığını gözler önüne sermektir. Sonuçlar, geleneksel maliyet sisteminin işletmeler için değerli sinyalleri yakalamak konusunda yetersiz kaldığına dair güçlü kanıtlar sunmaktadır. Bu açıdan, faaliyet tabanlı maliyet sistemi geleneksel maliyet sisteminin bir alternatif yöntemi olarak değil; tamamlayıcı, işletmelerin daha etkin karar vermelerine yardımcı ve geleneksel maliyet sisteminin potansiyel hatalı yönlendirmelerinin önüne geçen bir sistem olarak düşünülmelidir. Anahtar Kelimeler, Maliyet, Faaliyet Tabanlı Maliyet Sistemi, Geleneksel Maliyet Sistemi
Özet (Çeviri)
Cost accounting provides vital information to firms in their strategic decision-making processes. However, traditional cost system might be insufficient to reveal hidden information which can only be seen activity-based cost system. Contrary to traditional cost system, activity-based costing assigns costs through activities within an organization. Adopting the activity-based costing enables firms to oversee the efficiency of each activities and help them eliminate inefficient ones to maximize their profits and gain competitive advantage. The aim of this study is to reveal the application of activity-based costing in private education institutions and how its outcomes differ form the traditional costing methods. The results provide a strong evidence that traditional cost system is insufficient to capture valuable signals. In this sense, activity-based costing should be considered as an complimentary (but not an alternative) system which enables practitioners to make better-informed and richer decisions and prevents them from misleading consequences of traditional system. Key Words, Cost, Activity-Based Cost System, Traditional Cost System