Üniversite öğrencilerinin dijital oyun bağımlılıkları ile e-spora katılım motivasyonları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between university students' digital game addiction and their motivation to participate in e-sports
  1. Tez No: 891535
  2. Yazar: YUSUF ALP AVNİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN KILIÇKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sporda Psikososyal Alanlar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma üniversite öğrencilerinin dijital oyun bağımlılıkları ile e-spora katılım motivasyonları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacı ile hazırlanmıştır. Çalışmanın diğer amacı ise dijital oyun oynama motivasyonu ve dijital oyun bağımlılığı düzeylerinin medeni durum, yaş, cinsiyet, eğitim ve iş hayatı ve benzeri durumlarda değişiklik gösterip göstermediğinin incelenmesidir. Çalışmamızda veri toplama yöntemi kullanılarak anket tekniği uygulanmış ve gönüllülük esasına dayalı olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada İstanbul Gelişim Üniversitesi bünyesinde öğrenim görmekte olan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerine kolayda örnekleme yöntemi ile belirlenen 570 kişi örneklemi oluşturmaktadır. Katılımcılara kişisel bilgi formunun yanı sıra Dijital Oyun Oynama Ölçeği ve Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği uygulanmıştır. Çalışmanın analizleri SPSS 25.0 paket programına girildikten sonra Kolmogorov-Smirnov normallik testi uygulanmış ve verilerin normal dağılım göstermediği belirlenmiştir. Ayrıca araştırma grubuna güvenirlik analizi, betimsel analiz, Mann Whitney U, Kruskal Wallis ve Spearman Korealasyon analizi analizi uygulanmıştır. Sonuç olarak katılımcıların dijital oyun oynama motivasyonu ile dijital oyun bağımlılığı arasında orta düzeyde pozitif yönde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bu durumun bir sonucu olarak dijital oyun oynamaya olan motivasyon arttıkça, dijital oyun bağımlılığı düzeyinin de artma eğiliminde olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between university students' digital game addiction and their motivation to participate in e-sports. The other aim of the study is to examine whether the motivation to play digital games and digital game addiction levels vary in marital status, age, gender, education and work life and similar situations. In our study, the survey technique was applied using the data collection method and was carried out on a voluntary basis. In the study, 570 people who were determined by convenience sampling method among the students of the School of Physical Education and Sports studying at Istanbul Gelisim University constitute the sample. In addition to the personal information form, Digital Game Playing Scale and Digital Game Addiction Scale were applied to the participants. After the analysis of the study was entered into the SPSS 25.0 package program, the Kolmogorov-Smirnov normality test was applied and it was determined that the data did not show normal distribution. In addition, reliability analysis, descriptive analysis, Mann Whitney U, Kruskal Wallis and Spearman Chorealization analysis were applied to the research group. As a result, it was determined that there was a moderate positive relationship between the participants' motivation to play digital games and digital game addiction. As a result of this situation, it shows that as the motivation to play digital games increases, the level of digital game addiction tends to increase.