Retrospective evaluation of tooth and arch dimensions in patients with different patterns of congenital tooth agenesis
Farkli konjenital diş eksikliği paternine sahip olan hastalarda diş ve ark boyutlarinin retrospektif olarak incelenmesi
  1. Tez No: 747250
  2. Yazar: OYA ERTEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA ÇAKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Ama : Bu çalışma, farklı konjenital diş eksikliği paternine sahip hastaların diş ve ark boyutlarını değerlendirmek ve diş eksikliği tipinin ve şiddetinin diş ve ark boyutları üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada, Yeditepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı arşivinden alınan panoramik radyografiler üzerinde konjenital diş eksikliği teşhisi konan 132 hastanın çalışma modelleri toplandı. Çalışma grubu, diş eksikliği şiddetine göre hafif (2 veya daha az diş eksikliği), orta (2'den fazla) olmak üzere 2 alt gruba ayrıldı. Kontrol grubu eşit sayıda iskeletsel olarak sınıf I, sınıf II ve sınıf III olmak üzere 90 hastadan oluşturuldu. Alçı modeller 3 Shape E Tarayıcı kullanılarak dijital olarak tarandı. Dişlerin meziyodistal (MD), labiolingual (LL) ve oklüzogingival (OG) ölçümleri dijital olarak yapıldı. Ark boyutları, interkanin genişliği, intermolar genişlik dahil olmak üzere ölçüldü. Çalışma grubu ve kontrol grubu karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate tooth and arch sizes of patients with different patterns of congenital tooth agenesis and determine the effect of tooth agenesis severity on tooth sizes and arch sizes. Material and method: Study casts of 132 patients who have been diagnosed on panoramic radiographs with congenitally missing teeth were collected from the Yeditepe University Faculty of Dentistry Department of Orthodontics' archive. The study group was divided into 2 subgroups according to severity of the hypodontia as mild (2 or less tooth agenesis), moderate (more than 2 teeth agenesis). Control group included 90 patients consist of equally number of patients as Class I, Class II and Class III skeletal relationships. The dental casts were scanned by using 3 Shape E Scanner. The mesiodistal (MD), labiolingual (LL) and occlusogingival (OG) measurements of the tooth were performed digitally. Arch dimensions were measured including intercanine and intermolar widths. The study groups and control group were compared. Results: MD width of all the teeth in the mild and moderate agenesis group was statistically significantly smaller than that of control group except for first molars and mandibular left central incisor in the mild agenesis group and except for the mandibular incisors for the moderate agenesis group. LL widths of all the teeth in the mild and moderate agenesis group were statistically significantly smaller than the control group (p0.05).