Effect of interimplant distances of implants placed by osseodensification and conventional drilling on primary stability and the evaluation of the temperatures produced by these drilling techniques
Osseodensifikasyon ve konvansiyonel drilleme ile yerleştirilen implantların implantlar arası mesafelerinin primer stabilite üzerine etkisi ve bu drilleme tekniklerinin ürettiği sıcaklıkların değerlendirilmesi
  1. Tez No: 960638
  2. Yazar: BENGİSU KÖMÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH CABBAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Dental implantlar, diş eksikliklerini gidermek amacıyla çene kemiğine cerrahi olarak yerleştirilerek doğal diş kökünün fonksiyonunu üstlenen biyouyumlu yapılardır. Bir dental implantın başaralı osseointegrasyonu içinse en önemli adım primer stabilitedir. Bu çalışmanın amacı sığır kaburga kemiklerinde iki farklı implant drilleme tekniği olan; osseodensifikasyon ve konvansiyonel frezlerle yapılan irrigasyonsuz drillemelerin kemikte çıkardığı ısının karşılaştırılması ve bu ısının primer stabiliteye ve nekroz olma durumunu incelemektir. Ayrıca bu iki ayrı grup olan osseodensifikasyon ve konvansiyonel teknikle sokete yerleştirilen implantın 9.7 mm uzaklığına yerleştirilen ikinci implantın ilk implantı primer stabilitesini nasıl etkilediği ve bu iki implantın ortasına yerleştirilen yani implantlara 3 mm uzaklığa yerleştirilen üçüncü İmplantın ilk implantı primer stabilite açısından nasıl etkilediğinin değerlendirilmesidir. (3.7x8mm) boyutlarında toplam 60 implant (Venüs; Türkiye), 20 sığır kaburga kemiğine iki farklı gruba bölünerek osseodensifikasyon tekniği (n=30) ve konvansiyonel teknikle (n=30), her bir kemikte 3 soket oluşturulmuştur. Drilleme esnasında irrigasyonsuz 800 rpmle 60 soket oluşturulmuş ve drillerin çıkardığı ısılar kaydedilmiştir. İmplantlar, 40 rpm hızında çalışan bir fizyo-dispenser ile kemik bloklarına yerleştirilmiştir. Rezonans frekans analizi, SmartPeg kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Gruplar arasındaki karşılaştırma ısılar için Student t Test ve Anova testleriyle yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Dental implants are biocompatible structures that are surgically placed into the jawbone to replace missing teeth and function as natural tooth roots. The most critical step for the successful osseointegration of a dental implant is achieving primary stability. The aim of this study is to compare the heat generated in bovine rib bones during irrigation-free drilling using two different implant drilling techniques: osseodensification and conventional drills, and to examine their effects on primary stability and the potential for necrosis. Additionally, the study aims to evaluate how the placement of a second implant at a distance of 9.7 mm from the first implant, using both osseodensification and conventional techniques, affects the primary stability of the first implant. Furthermore, the impact of a third implant placed at a distance of 3 mm from the two implants on the primary stability of the first implant will also be assessed. A total of 60 implants (3.7×8 mm) (Venus; Turkey) were placed into 20 bovine rib bones, divided into two groups: osseodensification technique (n=30) and conventional technique (n=30). Three sockets were created in each bone. During drilling, 60 sockets were created at 800 rpm without irrigation, and the heat generated by the drills was recorded. The implants were placed into bone blocks using a physio-dispenser at a speed of 40 rpm. Resonance frequency analysis was performed using a SmartPeg. Student's t-test and ANOVA were used for the comparison of temperatures between groups.