Comparison of the effect of conventional drilling, undersized bone drilling and osseodensification techniques on primary stability, in insertion of standard dental implants into d4 bone with insertion torque, removal torque and resonance frequency analysis
Standart dental implantların D4 kemiğe yerleştirilmesinde konvansiyonel frezleme, düşük çaplı frezleme ve osseodensifikasyon tekniklerinin primer stabilitesine etkisinin, yerleştirme torku, çıkarma torku ve rezonans frekans analizi ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 881013
  2. Yazar: ÖMER FARUK EKİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEYDA ÖZÇAKIR TOMRUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Ekiz, ÖF (2023). Standart dental implantların D4 kemiğe yerleştirilmesinde konvansiyonel frezleme, düşük çaplı frezleme ve osseodensifikasyon tekniklerinin primer stabilitesine etkisinin, yerleştirme torku, çıkarma torku ve rezonans frekans analizi ile karşılaştırılması. Yeditepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı, Doktora Tezi, Istanbul. Endosseöz dental implantların dişleri restore etmek için en başarılı restoratif seçenekler arasında olduğu gösterilmiştir. İmplantların başarısı osseointegrasyon yöntemi ile belirlenir. Bu tezin amacı, Standart dental implantların D4 kemiğe yerleştirilmesinde konvansiyonel, osseodensifikasyon ve düşük çaplı frezleme tekniklerinin primer stabilitesine etkisinin, yerleştirme torku, çıkarma torku ve rezonans frekans analizi ile karşılaştırmaktır. Çalışmada, D4 (PCF05) kemik yapılarını taklit eden poliüretan bloklar (#1522-23, #1522-03: Sawbones, Malmö, İsveç) üzerine yerleştirilen dental implantların yerleştirme torku değerleri, çıkarma torku değerleri ve İmplant stabilite katsayısı (ISQ) değerleri karşılaştırılmıştır. (4.3x10mm) boyutlarında toplam 66 implant (IMPLANCE; Türkiye) osteotomi tekniklerine göre (geleneksel frezleme tekniği (n=22), düşük çaplı frezleme tekniği (n=22) ve osseodensifikasyon tekniği (n=22)) ile üç gruba ayrılmıştır. Tüm implantlar bir fizyo-dispenser kullanılarak 40 rpm hızında kemik blokları üzerine yerleştirilmiştir. İmplantların rezonans frekans analizi bir smartpeg aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. İki grubun karşılaştırılması için Mann-Whitney U testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Ekiz, ÖF. (2023). Comparison of the Effect of Conventional Drilling, Undersized Bone Drilling and Osseodensification Techniques on Primary Stability, in Insertion of Standard Dental Implants into D4 Bone with Insertion Torque, Removal Torque and Resonance Frequency Analysis. Yeditepe University, Institute of Health Sciences, Department of Oral and Maxillofacial Surgery, PhD Thesis. Istanbul Endosseous dental implants have been shown to be amongst the most successful restorative options for restoring teeth. Success is determined by the osseointegration method, where it helps to maintain long-term longevity. The purpose of this thesis was to compare of the effect of conventional (CD), osseodensification (OD), and undersized bone drilling (UD) techniques on primer stability, in insertion of standard dental implants into low-density bone (D4) with insertion torque (IT), removal torque (RT) and stability quotient (ISQ). Study compared the insertion torque values, removal torque values and ISQ values of the dental implants inserted on polyurethane blocks (#1522-23, #1522-03: Sawbones, Malmö, Sweden) that mimic D4 (PCF05) bone structures. A total of 66 implants (IMPLANCE; Turkey) with size of (4.3x10mm) were split into three groups, according to osteotomy techniques (conventional technique (n=22), underdrilling technique (n=22) and osseodensification technique (n=22). All the implants were placed on bone blocks at speed of 40 rpm with using a physio-dispenser. The resonance frequency analysis of the dental implants was performed via a smartpeg. Mann-Whitney U test was employed to compare the two groups.