Osseodensifikasyon ve konvansiyonel yöntemle yapılan implantların postoperatif ağrı düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of osseodensification and conventional implants with postoperative pain levels
- Tez No: 905743
- Danışmanlar: PROF. DR. VAROL ÇANAKÇI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Günümüzde doku stresini ve bazı komplikasyonlarını azaltmak, diş hekimi ve ekibi için ameliyat anının performansını iyileştirme ve kolaylaştırmak için yeni teknikler geliştirilmiştir. Bu tekniklerden biri de osseodensifikasyon tekniğidir. Tezimizin amacı standart implant yerleştirme prosedürüne karşın osseodensifikasyon frezleme tekniğinin minimal deformasyon ile postoperaatif ağrı üzerine etkisi olup olmadığını incelemektir Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Nisan 2023 ile Nisan 2024 tarihleri arasında Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Kliniği'ne başvuran 72 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar, uygulanan cerrahi prosedüre göre iki gruba ayrılmıştır: Bir grup standart implant yerleştirme prosedürü ile, diğer grup ise osseodensifikasyon prosedürü ile tedavi edilmiştir. Soruların yer aldığı form; demografik bilgiler, ağız bakım alışkanlıkları, modifiye diş hekimliği anksiyetesi ölçeği, VAS puanları ve operasyona dair verilerden oluşmuştur. SPSS 26 programı ile yapılan veri analizinde ki-kare, bağımsız gruplar t-testi, ANOVA ve Kruskal-Wallis testleri kullanılmıştır. Anksiyete puanları ile VAS ölçümleri arasındaki ilişki Pearson korelasyon yöntemiyle analiz edilmiş ve anlamlılık düzeyi p.05). İmplant cerrahisi sonrası ağrıda iki grupta da implant sayısına göre tüm hastaların ameliyat sonrası 10.
Özet (Çeviri)
Aim: Nowadays, new techniques have been developed to reduce tissue stress and certain complications, and to improve and facilitate the performance of the surgical moment for the dentist and their team. One of these techniques is the osseodensification technique. The aim of our thesis is to examine whether the osseodensification drilling technique has an effect on postoperative pain with minimal deformation compared to the standard implant placement procedure. Materials and Methods: This study was conducted between April 2023 and April 2024 with 72 participants who applied to the Department of Periodontology at Ordu University Faculty of Dentistry. Participants were divided into two groups based on the surgical procedure: one group was treated with the standard implant placement procedure, and the other group with the osseodensification procedure. The form consisted of demographic information, oral hygiene habits, the Modified Dental Anxiety Scale, VAS scores, and data related to the surgery. Data analysis was performed using SPSS 26, employing chi-square, independent samples t-test, ANOVA, and Kruskal-Wallis tests. The relationship between anxiety scores and VAS measurements was analyzed using Pearson correlation, and the significance level was set at p.05).