Akut respiratuar distres sendromunda uygulanan pron pozisyonun optik sinir kılıfı çapına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of prone position on optic nerve sheath diameter in acute respiratory distress syndrome
  1. Tez No: 747332
  2. Yazar: BAHAR İSAYEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ÖZAYAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Akut Respiratuar Distres Sendromu (ARDS) akciğerlerin etkilenmesi sonucu hayatı tehdit eden ve solunumsal yetmezlikle sonuçlanan inflamatuar bir durumdur. ARDS tedavisinde pron pozisyonu oksijenasyonun düzeltilmesi için yaygın kullanılan bir mekanik ventilasyon stratejisidir. Pron pozisyonuna bağlı artmış bir intraabdominal basınç (IAB) intratorasik basınç (ITP) üzerinde bir etkiye sahiptir. İntraabdominal basınçtakı yükselmeler torasik kompartmana aktarılır ve bu durum juguler venler üzerinde geri basınçla sonuçlanır. Bu basınca bağlı olarak kanın drenajının azalması intrakraniyal basınç (İKB) artışına yol açar. İKB artışı durumunda optik sinir kılıfının çapı genişlemekte ve çaptaki bu değişiklik İKB'nin ultrasonografi ile optik sinir kılıfı üzerinden değerlendirilmesine olanak sağlamaktadır. Bu çalışmada amaç ARDS olan hastalarda pron pozisyonun optik sinir kılıfı çapı üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif gözlemsel çalışmaya etik kurul onayı (28/09/2021) ve hasta onamları alınan, PaO2/FiO2 < 150 (P/F oranı) olan ve pron pozisyonu uygulanan 35 ARDS hastası dahil edilmiştir. Pron pozisyonu öncesi ve sonrası 6-18 MHz frekanslı lineer prob ile sağ ve sol gözde aralıksız 3 kez ultrasonografi ölçümü yapılmış ve ortalama değerler hesaplanmıştır. Hasta supin pozisyonda iken ve 16 saat pron pozisyonu sonrası supin pozisyona alındıktan sonra kapalı üst göz kapağı üzerine yerleştirilen lineer prob ile hiperekoik görünümdeki dural kılıflar arasında kalan alandan ölçüm yapıldı. Hem sağ hem de sol gözde 3 kez ölçüm yapılıp ortalama değer hesaplandı. Hastanın mekanik ventilatör ayarları (FİO2, VT, RR, PEEP), hemodinamik monitörizasyon parametreleri (OAB, SAB, DAB), solunumsal parametreleri (SaO2, PaCO2) kaydedildi. Çalışmaya dahil olan hastaların demografik verileri (yaş, cinsiyet, kilo, boy, VKİ) işlem öncesinde kaydedildi. Bulgular: Optik sinir kılıfı çapı ölçümü yapılan pron pozisyonu uygulanan 35 ARDS hastası çalışmayı tamamladı. Sağ gözde pron pozisyon öncesi bakılan ölçüm değerleri 0,429 cm (0,355-0,505) iken, 16 saat pron pozisyonu sonrası bu değerler 0,529 cm (0,494-0,624) olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Objectives: Acute Respiratory Distress Syndrome (ARDS) is an inflammatory condition in the lungs that can result in life-threatening respiratory failure. Prone position is a widely used mechanical ventilation strategy for the correction of oxygenation in ARDS treatment. An increased intra-abdominal pressure (IAP) due to prone position has an effect on intrathoracic pressure (ITP). Increases in intra-abdominal pressure are transferred to the thoracic compartment, which results in back pressure on the jugular veins and reduces blood drainage and leads to increased intracranial pressure (ICP). In case of ICP increase, the diameter of the sheath enlarges and this change in diameter allows the evaluation of ICP over the optic nerve sheath with ultrasound. The aim of this study was to evaluate the effect of prone position on optic nerve sheath diameter in patients with ARDS. Material and Methods: Ethics committee approval (28/09/2021) and patient consent were obtained in this prospective observational study, and 35 ARDS patients with PaO2/FiO2 < 150 (P/F ratio) applied prone position were included. Before and after the prone position, ultraound measurements were made 3 times without interruption in the right and left eyes with a 6-18 MHz frequency linear probe, and the mean values were calculated. While the patient was in the supine position and after the prone position was taken for 16 hours, the linear probe placed on the closed upper eyelid was measured from the area between the dural sheaths in hyperechoic appearance. Measurements were made 3 times in both the right and left eyes and the mean value was calculated. Mechanical ventilator settings (FiO2, VT, RR, PEEP), hemodynamic monitoring parameters (OAB, SAB, DAB) and respiratory parameters (SaO2, PaCO2) of the patient were recorded. Demographic data (age, gender, weight, height, BMI) of the volunteers included in the study were recorded before the procedure. Results: Thirty-five ARDS patients who underwent prone position with optic nerve sheath diameter (ONSD) measurement completed the study.While the measurement values measured before the prone in the right eye were 0.429 cm (0.355-0.505), these values were measured as 0.529 cm (0.494-0.624) after 16 hours of prone position.