Ankara ili Havacılar Aile Sağlığı Merkezi tarafından 1 yıl içinde takip edilen gebelerin eşlerinde doğum sonrası babalık depresyonu sıklığı
The frequency of postpartum paternal depression in the spouses of the pregnants who were been followed in a year period by Havacılar Family Health Center in Ankara
- Tez No: 747333
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KASIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Psikiyatri, Family Medicine, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Giriş- Amaç: Postpartum paternal perinatal depresyon (PPND) yaygındır. Yeni babaların %8 ila 13'ünde ortaya çıkmaktadır. Babalarda ruh halinde dalgalanmalar, anksiyete, davranış bozuklukları sık görülür. Hamilelik ilerledikçe babada anne ve çocuğun sağlığıyla alakalı endişeler vardır. Bu durum çift ilişkilerini ve aile refahını olumsuz etkiler. Ülkemizde babalık depresyonuna yönelik araştırmalar az ve kısıtlıdır. Bu çalışmada PPND sıklığı hakkında bilgi toplanmak amaçlanmaktadır. Yöntem: Araştırmamız kesitsel bir gözlemsel çalışmadır. Ankara ili Havacılar Aile Sağlığı Merkezi'nde takip edilen 33 hafta üzeri gebelerin eşleri ve 0-1 yaş arasında çocuğu olan tüm babalara anket doldurma yöntemi ile uygulanmıştır. Gebeliğin 33-38. haftası, doğum sonrası ilk hafta, 4. ay ve 12. ayda olmak üzere 226 babaya veri toplama araçları olarak demografik veri formu, Edinburg Postnatal Değerlendirme Ölçeği (EPDS) ve Durumluk – Sürekli Kaygı Envanteri (STAİ) uygulanmıştır. Anketler IBM SPSS Statistics 26 istatistik paket programı kullanılarak değerlendirildi. Tanımlayıcı istatistikler veri türüne ve dağılıma göre ortalama ve standart sapma olarak verildi. Edinburg Postnatal Ölçek skorlarının karşılaştırılmasında ANOVA veya Kruskal-Wallis testi, kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında Pearson ki-kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The Aim and Background: Postpartum paternal perinatal depression (PPND) is common. It occurs from 8% to 13% of new fathers. Mood fluctuations, anxiety, and behavioral disorders are common in fathers. As the pregnancy progresses, the father has concerns about the health of the mother and the baby. This situation negatively affects the couple relationships and family well-being. The studies on paternal depression are few and limited in Turkey. In this study, it is aimed to collect information about the frequency of PPND. The Methods: Our research is a cross-sectional observational study. The questionnaires composed of the 33 week and more pregnant's spouses and the fathers whose children aged between 0-1 year were followed by Havacilar Family Health Center, hence were applied by filling method. As the data collection tools, Demographic Data Form, Edinburgh Postnatal Assessment Scale (EPDS) and State- Trait Anxiety Inventory (STAI) were applied to 226 fathers who were recruited according to their partner's the 33-38 week of pregnancy, first postpartum week, the 4th month and the 12th month of the postpartum. The questionnaires were evaluated by using IBM SPSS Statistics 26 statistics package program. Descriptive statistics were given as mean and standard deviation according to the data type and distribution. ANOVA or Kruskal-Wallis test was used for comparison of Edinburgh Postnatal Scale scores, hence Pearson chi-square test was used for comparison of categorical variables.