Bolu ili birinci basamak sağlık çalışanlarının çocuk hakları konusundaki farkındalık durumu ve bakış açısı
Awareness status and perspective of primary HEALTH care workers in bolu province on children's rights
  1. Tez No: 747338
  2. Yazar: NAGİHAN CEZAYİRLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSU KIYAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Amaç: Günümüzde 18 yaşına kadar olan herkes çocuk sayılmaktadır. Çocuk hakları ise evrensel geçerliliği olan geniş bir kavramdır. Bu çalışmanın amacı, Bolu ilindeki birinci basamak sağlık çalışanlarının çocuk hakları konusundaki farkındalık düzeyi ve bakış açısını belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipteki bu araştırmanın evrenini Bolu ili birinci basamak sağlık kuruluşlarında çalışmakta olan 442 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılan soru formu beş bölümden oluşmakta olup, birinci bölüm sosyodemografik özellikler, ikinci bölüm geçmişte yaşananları sorgulayan sorular, üçüncü bölüm çocuk hakları konusundaki farkındalık ve bilgi düzeyini ölçen sorular, dördüncü bölüm katılımcıların çocuk haklarına ilişkin davranışları ile ilgili önermeler ve beşinci bölüm Yasemin Karaman Kepenekci tarafından geliştirilen Çocuk Haklarına İlişkin Tutum Ölçeğinden oluşmaktadır. Veriler gözlem altında anket yöntemiyle toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Background: Today, anyone under the age of 18 is considered a child. The Rights of the child is a broad concept that has universal validity. The aim of this study is to determine the level of awareness and perspective of primary health care workers in Bolu province on the rights of the child. Materials and Methods: The population of this cross-sectional study consists of 442 healthcare professionals working in primary health care institutions in Bolu province. The questionnaire used in the research consists of five parts, the first part is sociodemographic characteristics, the second part is questions about the past experiences, the third part is questions measuring awareness and knowledge about the rights of the child, the fourth part is propositions about the behavior of the participants regarding children's rights and the fifth part consists of the Attitude Scale towards the Rights of the Child developed by Yasemin Karaman Kepenekci. The data were collected by survey method under observation.