Neuromarketing and consumer behavior
  1. Tez No: 747337
  2. Yazar: MELİS ULUSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AŞKIN DEMİRAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu tezde nöropazarlama kavramı; diğer bilimlerle ilişkisinden kullanılan tekniklere, beyin fizyolojisinden, satın alma davranışları üzerine etkisine, reklamcılıkta kullanılmasından, yapay zeka ile ilişkisine kadar detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Ardından, tüketicinin tercih ve davranışlarının, kişilik özellikleri, baskın olarak kullanılan beyin bölgesi ve demografik özelliklerle ilişkisini ve birbirleriyle olan ilişkilerini açıklayabilmek için 409 katılımcıya uygulanan anket verileri IBM SPSS 22 programında istatiksel analiz yöntemleri kullanılarak analiz edilmiş ve sonuçlar incelenerek yorumlanmıştır. Veri analizi aşamasında Faktör Analizi, Güvenirlik Analizi, Korelasyon Analizi, T test ve Ki Kare Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the concept of neuromarketing; has been explained in detail, from its relationship with other sciences to the techniques used, from brain physiology to its effect on purchasing behaviors, from its use in advertising to its connection with artificial intelligence. Then, the survey data applied to 409 participants were analyzed using statistical analysis methods in IBM SPSS 22 program to explain the relationship between consumer preferences and behaviors, personality traits, dominant brain region, and demographic features, and their relationships with each other, and the results were analyzed and interpreted. Factor Analysis, Confidence Analysis, Correlation Analysis, T-test, and Chi-Square Analysis were used in the data analysis phase.