Exploring Turkish parents' involvement in language education at an early age
Türk ebeveynlerin erken yaşta dil eğitimine katılımını keşfetmek
  1. Tez No: 747358
  2. Yazar: MERVE ÇOPUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENEM ZAİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çocuğun hayatında ilk beş yıl sosyal ve dil gelişimi açısından çok önemlidir. Bu yüzden erken yaşta yabancı dil öğrenimi ülkemiz dahil olmak üzere dünyada bir çok ülkede yaygınlaşmıştır. Ülkemizde devlet okullarında ikinci sınıfta ingilizce eğitimi başlarken özel okullarda anasınıflarında başlamaktadır. Ancak dil eğitimine erken yaşta başlamak kadar çevre de oldukça önemlidir. Bu çevreyi oluşturan en başta ebeveynlerdir. Bu çalışmanın amacı da ebeveynlerin çocuklarının dil eğitimine ne ölçüde katılım sağladıklarını araştırmaktır. Çalışma Tarsus'ta bulunan 3 okulda gerçekleştirilmiştir. Bu okulların okul öncesi ve ilkokul 1-2.sınıf öğrenci velilerine anket gönüllülük esasına göre uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilip ebeveynlerin demografik özelliklerinin İngilizce eğitimine katılımları üzerinde bir etkisinin olup olmadığı somut bir şekilde sonuca bağlanmıştır. Daha sonra velilerle görüşme de yapılmıştır. Bu görüşmeler kısa bir bilgilendirme ardından kayıt altına alınmıştır. Görüşme transkriptinden ortaya çıkan temalar tek tek analiz edilerek okunup onlardan kodlar çıkarılmıştır. Temaları desteklemek için tekrar tekrar okunup alıntılar çıkarıldı, kategorize edildi ve yorumlandı.
Özet (Çeviri)
The first five years of a child's life are very important in terms of social and language development. Therefore, foreign language learning at an early age has become widespread in many countries around the world, including our country. While English education starts in the second grade in public schools in our country, it starts in kindergartens in private schools. However, the environment is as important as starting language education at an early age. Parents are the first to create this environment. The purpose of this study is to investigate the extent to which parents participate in their children's language education. The study was carried out in 3 schools in Tarsus. The questionnaire was applied to the parents of preschool and primary school 1-2. grade students on a voluntary basis. The data obtained were analyzed with the SPSS program and it was concluded in a concrete way whether the demographic characteristics of the parents had an effect on their participation in English education. Afterwards, interviews were conducted with the parents. These interviews were recorded after a short briefing. The themes that emerged from the interview transcript were analyzed and read one by one and codes were extracted from them. Re-read and citations extracted, categorized and commented on to support the themes.