David Ben-Gurion and Moshe Sharett as founders of Israeli strategic culture: An operational code approach
İsrail stratejik kültürünün kurucuları olarak David Ben-Gurion ve Moshe Sharett: Operasyonel kod yaklaşımı
- Tez No: 747412
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ÖZDAMAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tez İsrail'in ilk iki başbakanı David Ben-Gurion ve Moshe Sharett'e nispet edilen iki İsrail stratejik kültür ekolünün mikro-temellerini incelemektedir. Tarihsel analizler, Ben-Gurion'a realist bir eğilim atfederken, Sharett'e idealist bir eğilim atfetmektedir. Fakat, bu yönelimler yorumlayıcı yöntemlere dayanır ve ampirik testlerden yoksundur. Köklü bir dış politika analizi aracı olan operasyonel kod analizini kullanarak, bu açıklamaların liderlerin siyasi inançlarına ne ölçüde yansıdığını ampirik olarak test etmekteyim. Bu tez, liderlerin konuşmalarını veri olarak kodlamak için Bağlamdaki Fiiller Sistemi (BFS) prosedürüne dayanarak ProfilerPlus yazılımı aracılığıyla otomatik içerik analizi yöntemini kullanmaktadır. Sonuçlar, Ben-Gurion'un araçsal inançlarının (Benlik imajının), DEF Tipi bir realist lider olarak siyasi evrenin çatışmacı bir imajını yansıtırken, Moshe Sharett'in araçsal inançlarının ise uzlaşmacı A Tipi idealist liderlik tipolojisinin niteliklerini yansıttığını ve tarihsel analizlerle uyumlu olduğunu göstermektedir. Felsefi inançlara (Öteki'nin imajına) bakıldığında, çalışmanın bulguları şaşırtıcı bir şekilde karma çıkmaktadır. Çalışmanın bulguları, Sharett'in veri analiz sonuçlarının tarihsel açıklamalardan farklı olduğunu ortaya koyarken, Ben-Gurion'un sonuçlarının ise onun hakkındaki tarihsel analizleri doğruladığını göstermektedir. Hem Ben-Gurion hem de Sharett Öteki'ni B Tipi realist bir lider olarak algılamıştır. Bu tez bireysel düzey değişkenler ve yapısal dış politika yönelim açıklamalarının sentezlenmesinin uluslararası ilişkiler teorilerinin açıklayıcı değerini nasıl geliştirebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the microfoundations of two Israeli strategic culture schools attributed to the first two prime ministers of Israel, David Ben-Gurion and Moshe Sharett. Historical accounts attribute Ben-Gurion to a realist orientation, while they attribute Sharett to an idealist orientation. However, these orientations rely on interpretive methods and lack empirical testing. By utilizing operational code analysis as a well-established foreign policy analysis tool, I empirically test to what extent these attributions are reflected in their political beliefs. This thesis employs an automated content analysis method via ProfilerPlus software based on the Verbs in Context System (VICS) procedure to code leaders' speeches as data. The results show that Ben-Gurion's instrumental beliefs (image of Self) reflect a conflictual image of the political universe as a Type DEF realist leader, while Moshe Sharett's instrumental beliefs reflect the cooperative characteristics of Type A idealist leadership typology, which align with the historical accounts. As for the philosophical beliefs (image of Other), the findings surprisingly show mixed results. Findings reveal that Sharett's results differ from his historical accounts, while Ben- Gurion's results confirm his historical accounts. Both Ben-Gurion and Sharett viewed Other as Type B realist leader. This thesis shows how the synthesis between individual-level variables and structural explanations of foreign policy orientations can advance the explanatory value of international relations theories.