Ofis histeroskopide analjezi amaçlı lokal anestezi yöntemlerinin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of local anesthesia methods for analgesia in office hysteroscopy
- Tez No: 747482
- Danışmanlar: UZMAN SELÇUK AYAS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş: Ofis histeroskopi anormal uterin kanama, infertilite, tekrarlayan gebelik kayıplarınının değer- lendirilmesinde kullanılan önemli bir işlemdir. Klinis- yenlerin tecrübesinin artması ve teknolojik gelişme- ler histeroskopi uygulama endikasyonlarını her gün daha da arttırmaktadır. Biz de çalışmamızda tanısal histeroskopi yapılan hastalarda lokal analjezi yön- temlerinin etkinliğini araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışmamıza hastanemiz etik kurulundan onay alındıktan sonra 2011 ile 2012 yıl- ları arasında Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hasta- lıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Endoskopi Kliniğinde infertilite, habitüel abortus ve anormal uterin kanama nedeniyle tanısal histeros- kopi yapılan 100 hasta dahil edildi. Hastalar zarf üsülü ile randomize edilerek, intrauterin lidokain uygulanan, intrauterin lidokain ile beraber servikal sprey uygulanan, servikal sprey uygulanan ve pla- sebo grubu olarak dört gruba ayrıldı. Verilerin anali- zinde SPSS 19.0 programı kullanıldı. Bulgular: Bütün hasta gruplarında en fazla ağrının işlem sırasında olduğu ifade edildi. Işlem sırasında (histereskobun kavite içine girişi ve kavite değer- lendirilmesi) kaydedilen VAS puanları intrauterin lidokain kullanılan iki grupta diğer gruplara kıyasla istatistiksel olarak daha düşük saptandı. Tenekulum uygulanması sırasında kaydedilen ağrı puanı servi- kal sprey kullanılan iki grupta daha düşük saptandı. Sonuç: Servikal sprey uygulanan hastalarda tene- kulum takılması sırasında ağrının plaseboya kıyas- la daha az olduğu izlendi. İntrauterin topikal anes- tezinin ise işlem sırasında ve işlemden sonra ağrıyı azalttığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objectives: Hysteroscopy is a safe and simple pro- cedure which is performed for evaluation and also for treatment of abnormal uterine bleeding, infertility and recurrent pregnancy loss. In this study we ai- med to evaluate the efficacy of the local anesthesia techniques for office hysteroscopy. Material and Methods: This randomised, doub- le-blinded and placebo-controlled trial was perfor- med including the 100 patients who had hystero- copy procedure with the indications of habituel abortus, infertility and anormal uterine bleeding. The study was conducted at Zeynep Kamil Women and Children Diseases Training and Research Hospital, department of endoscopy in Istanbul, between Ja- nuary 2011 and December 2012. Results: VAS score at the insertion of vaginal spe- culum was significantly lower at the patients who had intrauterine lidocaine administration (p0,05). When we com- pare the VAS scores at the hysteroscope insertion and during the procedure, between the groups, pa- tients who had anesthesia rated lower scores. Also, the patients who had intrauterine lidocaine had lower VAS scores when compared to other groups. Although VAS score at the 30 minutes after the pro- cedure was lower at the groups who had intrauteri- ne lidocaine administration, this difference was not statistically significant. Conclusion: Intrauterine topical local anesthesia seems to be effective in decreasing the pain in wo- men undergoing hysteroscopy.