112 acil servis çalışanlarının iş güçlüğü ve iş riski sorunları; Ordu ili 112 acil servis çalışanları üzerinde bir araştırma
112 emergency service personnel job di̇ffi̇cult and job risk problems; A research on 112 emergency service workers in Ordu
- Tez No: 747495
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN CORA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, İlk ve Acil Yardım, İşletme, Healthcare Management, Emergency and First Aid, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmada, 112 acil sağlık hizmetleri çalışanlarının iş güçlüğü ve iş riski sorunlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda Ordu ilinde görev yapan 261 112 acil sağlık hizmetleri çalışanı üzerinde anket uygulaması yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, iş riskleri ölçeği ve iş güçlükleri maddeleri için, ölçekteki tüm maddelerin iç tutarlılık katsayıları için hesaplanan Cronbach Alpha değerleri literatürde kabul edilebilir değerde olup, İş Güçlüğü için 0.942 ve İş Riskleri için 0.884 olarak bulunmuştur. Faktör analizi sonucunda ölçeğin KMO değeri 0.865 çıkmıştır. İş güçlüğü puanı kadınlarda, 18-25 arası yaşa sahip olanlarda, medeni durumunu diğer olarak ifade edenlerde, eşi çalışanlarda, çocuk sahibi olmayanlarda, 21 yıl üzeri mesleki deneyime sahip olanlarda, acil sağlık hizmetleri istasyonu çalışanlarında, paramediklerde, yüksek lisans mezunlarında, 24 saat vardiya ile çalışanlarda, 5.000-9.000 TL geliri olanlarda, aylık 217-264 saat arası çalışanlarda, başkalarının önerisiyle mesleği seçenlerde, risk eğitimi almayanlarda ve uygun ekipman kullananlarda daha yüksektir. İş güçlüğü puanının mesleki deneyim, aylık çalışma saati, çalışma türü ve mesleği seçme nedeni grupları arasındaki farkları istatistiksel olarak anlamlıdır (p0.05). Çalışanların iş güçlükleri ve iş risklerine ilişkin görüşleri demografik özelliklerine göre anlamlı bir farklılık gösterirken, iş güçlüğü ile iş riskleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki yoktur. Bu durum, 112 acil sağlık hizmetleri çalışanlarının aslında birbirine benzer özelliklere sahip olduğunu ve yüksek güçlülük algısının, yüksek iş riski anlamına geldiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the job difficulty and job risk problems of 112 emergency health care workers. In this context, a survey was conducted on 261 112 emergency health services workers working in Ordu. According to the results of the research, the Cronbach Alpha values calculated for the Job Risks Scale and Job Difficulties items, and the internal consistency coefficients of all items in the scale were acceptable in the literature, and were found to be 0.942 for Job Difficulty and 0.884 for Job Risks. As a result of factor analysis, the KMO value of the scale was 0.865. Job difficulty score is in women, those aged 18-25, those who express their marital status as other, those who have a spouse, those who do not have children, those who have more than 21 years of professional experience, emergency health services station workers, paramedics, graduates, 24-hour shift It is higher in those who work in shifts, with an income of 5.000-9.000 TL, those who work between 217-264 hours per month, those who choose the profession with the advice of others, those who do not have risk training and those who use appropriate equipment. The differences between the occupational experience, monthly working hours, job type and the reason for choosing the profession of the job difficulty score were statistically significant (p0.05). While the views of employees on job difficulties and job risks differ significantly according to their demographic characteristics, there is no statistically significant relationship between job difficulty and job risks. This situation shows that 112 emergency health care workers actually have similar characteristics and high power perception means high job risk.