Adölesan erkek futbolcularda kalça abdüksiyon kas kuvvetinin yön değiştirme performansı ve dizdeki dinamik valgus ile ilişkisi
Relationship of hip abduction muscle strength with change of direction performance and dynamic knee valgus in adolescent male footballers
- Tez No: 747527
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAN KAFA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Yön değiştirme (YD) manevraları çok yönlü sporlarda performansın önemli bir bileşenidir, ancak bu manevralar sırasında alt ekstremitede meydana gelen dinamik valgus postürü, ÖÇB yaralanmalarının temel risk faktörü olarak kabul edilmektedir. Kalça, alt ekstremite kinematik sisteminin nöromüsküler kontrolünde ve aşırı hareketlerin telafisinde anahtar rol oynayan proksimal bir mekanizma olarak çalışır. Kalça abdüktör kaslar, YD manevrası kalça ekleminde oluşan femoral adduksiyon ve internal rotasyon momentlerine eksentrik kuvvet üreterek direnir. Ayrıca kalça kas kuvveti, ani yön değişikliği, hızlanma ve yavaşlama gibi birçok temel becerinin performansına katkıda bulunan önemli bir faktördür. Bu çalışmanın amacı kalça abdüksiyon kas kuvvetinin YD sırasında dizde oluşan dinamik valgus ve YD performansı ile ilişkisini incelemektir. Çalışmaya 14-19 yaş aralığında 26 erkek adölesan futbolcu dahil edildi. Kalça abdüksiyon kas kuvveti Cybex izokinetik dinamometre (Cybex NORM®, Humac, CA, USA) ile ölçüldü. Yön değiştirme performansının değerlendirilmesinde yön değiştirme açığı (YDA) hesaplaması kullanıldı. Her birsporcu için 10m uzunluğunda biri lineer biri 90° yön değişikliğinin bulunduğu (5m-5m) 2 adet sprint parkurunu tamamlama süresi kaydedildi. Dinamik diz valgusu değerlendirmesinde frontal düzlem projeksiyon açısı (FDPA) kullanıldı. 90° yön değiştirme manevrasının yapıldığı parkurun kesim noktasında anterior yönden kamera ile video kaydı alındı. Dominant bacağa yerleştirilen işaretleyiciler yardımıyla Kinovea programında gerekli analizler yapılarak FDPA kaydedildi. Değişkenler arasındaki korelasyon Spearman korelasyon testi ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Change of direction (COD) maneuvers are an important component of performance in multi- directional sports, but the dynamic valgus posture that occurs in the lower extremity during these maneuvers is considered to be the main risk factor for ACL injuries. The hip functions as a proximal mechanism that plays a key role in the neuromuscular control of the lower extremity kinematic system and the compensation of excessive movements. The hip abductor muscles eccentrically resist the femoral adduction and internal rotation moments that occur in the hip joint during the COD maneuver. In addition, hip muscle strength is an important factor contributing to the performance of many basic skills such as sudden changes of direction, acceleration and deceleration. The aim of this study is to examine the relationship between hip abduction muscle strength and dynamic valgus occurring in the knee during COD and COD performance. 26 adolescent male football players between the ages of 14-19 were included in the study. Hip abduction muscle strength was measured with a Cybex isokinetic dynamometer (Cybex NORM®, Humac, CA, USA). The change of direction deficit (CODD) calculation was used to evaluate the COD performance. For each athlete, the time to complete 2 sprint tracks of 10m length, one linear and one with 90° change of direction (5m-5m), was recorded. Frontal plane projection angle (FPPA) was used in the evaluation of dynamic knee valgus. Video recording was taken with a camera from the anterior direction at the cut point of the track where the 90° COD maneuver was performed. With the help of markers placed on the dominant leg, necessary analyzes were made in the Kinovea program and FPPA was recorded. Correlation between variables was analyzed with Spearman correlation test.